Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladık…

30 Ekim 2018

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinliklerle dolu dolu kutlandı. Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen Şevval Sam Konseri ile geleneksel hale gelen fener alayı ve havai fişek gösterisi ise bu yıl da büyük ilgi gördü.

Cumhuriyet Bayramı kapsamındaki etkinlikler, 28 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Genel başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan başta olmak üzere, kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, sendika, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve kentliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile son buldu.

Bayram Kutlamaları Törenlerle Devam Etti

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, 29 Ekim Pazartesi günü sabah saatlerinde resmi kutlama törenleri gerçekleşti. Valilik Makamında gerçekleşen tebriklerin kabulünün ardından, kordonboyunda resmi geçit töreni düzenlendi. Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere protokol üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, sendika, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve kentlilerin katıldığı törende, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılırken, halk dansları gösterileri de büyük ilgi gördü. Resmi geçit töreniyle devam eden program kapsamında, kordonboyunda gün boyunca devam eden çeşitli etkinlikler gerçekleşti.

Öte yandan akşam saatlerinde düzenlenen Cumhuriyetin kuruluşunun 95.Yıldönümü Resepsiyonu da büyük katılımla gerçekleşti. Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Meclis Üyesi Adnan Güler, protokol üyeleri başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyonda konuklar, ellerinde bayraklarla marşlar seslendirerek Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Bayram Coşkusu Bu Yıl da Sokaklara Sığmadı

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen fener alayı ise bayram coşkusunun en renkli anlarından biri oldu. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan fener alayına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan ile birlikte katılırken, on binlerce kentli ellerinde meşaleler, bayraklar, Bayrama ithafen hazırlanan pankartlar ile birlikte büyük bir coşkuyla marşlar söyleyerek Yat Limanına kadar yürüdü. Fener Alayının son bulduğu nokta olan Yat Limanında gerçekleştirilen havai fişek gösterisi ise, büyük ilgi gördü.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir