“Cumhuriyet tarihinden bu yana en büyük tanıtım fırsatını yakaladık!”

12 Temmuz 2018

ÇATOD (Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği) Başkanı Armağan Aydeğer, turizm yazarı Halil Öncü’ye yaptığı açıklamalarında, 2018 yılının Çanakkale turizmi için çok önemli bir çıkış yılı olduğunu söyleyerek, bun çıkışta 2018 Troia Yılı’nın büyük etkisinin olduğunu ifade etti.

Armağan Aydeğer, “2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Troia Yılı” ilan edilmesi ile birlikte, Çanakkale ve çevresi Cumhuriyet tarihinden bu yana en büyük tanıtım fırsatını elde etmiş oldu. Yurt dışındaki Kültür ve Turizm Bakanlığının gerçekleştirdiği onlarca turizm fuarında Çanakkale ve Troia ana tema olarak stantlarda yansıdı. Ve aynı şekilde Dış İşler Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği toplantı ve seminerlerde Troia ve Çanakkale ana konu oldu. Bunun yanı sıra Turizm Bakanlığımızın vasıtasıyla birçok ülkeden turizm yazarları bölgemizi hali hazırda ziyaret etmekteler ve bu da bize çok ciddi bir iletişim fırsatını bizlere sunmuş oldu. Birçok ulusal ve Uluslararası basında da Çanakkale ve Troia çok önemli bir değer olarak, Troia yılı başlığı altına sürekli yayınlanmakta. Bu tanıtımlar yıl sonuna kadar artarak devam edecek” dedi.

Bölgede alt üst yapılarda büyük gelişim yaşanıyor!
Troia yılı vesilesi ile Troia Milli Parkı içerisinde gerçekleştirilen çok sayıda alt ve üst yapı çalışmasının, bölgede bulunan köylerdeki iyileştirme çalışmaları ve yeni yapılan yürüyüş ve kültür rotaların da 2018 Troia yılının bölgeye bırakacağı kalıcı değerler olduğunu da vurgulayan Armağan Aydeğer, “ Çanakkale birçok Kültür ve Turizm alanındaki farklı değerleri ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen turistik noktalarından bir tanesi. Tarihi Gelibolu Yarımadası heryıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği çok önemli nokta iken Troia Yılı ile birlikte Troia Milli Parkı içerisinde yapılacak bu çalışmalar ile bölgenin uluslararası nottaki turizm hamlesine çok güçlü bir katkı sağlayacak. Çanakkale sadece bu anlattıklarımız ile kısıtlı değil. Aynı zamanda özellikle Kazdağları civarındaki doğal alanlar ile eko turizm, adalarımızda rüzgar sörfü ile deniz turizmi imkanları ile de dikkat çekiyor. Biliyorsunuz Çanakkale Türkiye’nin en uzun sahil bandı olan ikinci olarak geçiyor. Yine 1.Dünya Savaşından kalan batıkları ile birçok dalış noktası olmak üzere Türkiye’nin en güçlü Turizm oyuncularından olduğunu düşünüyoruz”dedi.

2016 ve 2017 düşüş, 2018 yükseliş yılı oldu!
2018 yılını, 2016 ve 2017 yılına göre kıyasladıklarında, 2018 sezonunun çok büyük bir ivme ve hızla gelişerek devam ettiğini de vurgulayan Aydeğer, “ Özellikle Troia Yılı nedeniyle 2018 yılı ilk dört ayda bölgeyi ziyaret edenlerin sayısı iki katına çıkmış durumda. Bu çok önemli bir gelişme Çünkü, 2016 ve 2017 yılı çok ciddi bir düşüş yılıydı. Tahmin ediyoruz ki, özellikle 2019 ve beraberindeki dönemde bu uluslararası tanıtım çalışmaları, kalıcı olarak yapılan turizm değerleri bölgenin turizm alanındaki gelişimine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir