Cumhuriyete Bir Saygı Duruşu: “Ekim Geçidi – 12”

Cumhuriyete Bir Saygı Duruşu: “Ekim Geçidi – 12”
23 Ekim 2013

Cumhuriyetin kuruluşunun 90’ncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında “Ekim Geçidi” isimli serginin bu sene 12’ncisi 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat 16.00’da Çimenlik Kalesi’nde bulunan Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. 70 sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan sergi, 28 Ekim ? 28 Kasım 2013 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Modern Sanatlar Müzesi Derneği organizasyonuyla Cumhuriyete bir saygı duruşu olarak 2002 yılından bu yana gelenekselleşen Ekim Geçidi sergilerinin Çanakkale Organizatörü ÇOMÜ GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Halide Okumuş’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

29 Ekim haftası dolayısıyla Ressam Gülsün Erbil’in 2001 yılında başlattığı, onikincisi düzenlenecek olan geleneksel hale gelmiş, “EKİM GEÇİDİ” adlı disiplinler arası karma sergiler, yirmiyi aşkın ilimize yayılmıştır. Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümüne denk gelen bu yılda, Ekim Geçidi sergilerinin ilki “bienale” dönüşerek, 2 Eylül ? 2 Kasım 2013 tarihleri arasında I. Uluslararası Bodrum Bienali gerçekleşmiştir.
Ekim Geçidi sergilerinin Çanakkale’de üçüncüsünü gerçekleştirmekteyiz. Kırkbir sanatçı ile başladığımız sergimize; geçen yıl ellialtı, bu yıl Çanakkale’den, Ankara’dan İstanbul’dan, Bursa’dan Sakarya’dan Mersin’den, Almanya’dan, Pakistan’dan yetmiş sanatçımızın katılımı ile devam ediyoruz. Geçen senelerde olduğu gibi bu yıl da sergimizi Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Deniz Müzesi katkılarıyla gerçekleştirmekteyiz.
Aynı Mevlana’nın dediği gibi “kim olursan gel” mantığı ile tüm sanat üretenlere açık olan Ekim Geçidi sergileri; her türden sanatçıyı sanatseverle buluşturmayı amaçlamaktadır. Çiçeği burnunda sanatçı, ustanın yanında yer alma gururunu yaşarken, ustanın da genç sanatçıya yüreklilik kazandırma mutluluğunu yaşayacağına inanılmaktadır.
Ulu önder Atatürk; “Olanaksızlıklardan bu noktaya gelen toplum, bunun bilincinde olsa da unutmaya başladığında, anımsatılması yine sanatçılara düşecektir… Sanatçılarımız biz sizlerle gurur ve onur duyuyoruz. Çünkü sizler bu toplumun sesisiniz, kendinizle yarışın, kendinizi aşın, öyküneceğiniz tek ülkü kendi topraklarınızdaki uygarlığınız.” demektedir.
28 Ekim ? 28 Kasım 2013 tarihleri arasında Çanakkale Boğaz Komutanlığı Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonunda açık olacak sergimizi onurlandırmanız dileğiyle.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir