Cumhuriyetin Kuruluşu Şenlik Havasında Kutlanacak

26 Ekim 2012

Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. Kuruluş yıldönümü Çanakkale’de şenlik havasında kutlanacak.

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan 29 Ekim programları kapsamında akşam 20:30’da Cumhuriyet meydanında Fener Alayı düzenlenecek. Daha sonra da kordon yat limanında saat 21:00’de havai fişek gösterisi düzenlenecek. Düzenlenecek her iki programa Çanakkaleliler tarafından yoğun bir katılımın beklendiği bildirildi.

VALİ TUNA’DAN CUMHURİYET MESAJI
Vali Güngör Azim Tuna Cumhuriyet Bayramının 89. Yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Vali Güngör Azim Tuna mesajında; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıldönümünü milletçe büyük bir sevinç ve coşku ile kutluyoruz” dedi. Tuna mesajında şu sözlere yer verdi; “Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı Kahramanlarımızı ve Aziz Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi minnetle anıyoruz. Saygıdeğer Vatandaşlarım, Cumhuriyetin ilanı kurtuluş mücadelesinin askeri ve siyasi alanda zafere ulaşmasının bir neticesidir. Cumhuriyetimizi ayakta tutan tek kuvvet hiç şüphesiz ki milletin kendisidir. Milletimiz Cumhuriyetimizin bütün değerlerini benimsemiş ve bu değerlere dün olduğu gibi bugün de aynı heyecanla sahip çıkmaktadır. Bugün cumhuriyet değerlerimizin tek öznesi millettir. Milletimiz doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, sevinçte ve kederde her zaman ortaktır. 1915’te tarihe kahramanlık destanı olarak geçen Çanakkale, aynı zamanda birlik beraberliğin adresi olmuştur. Hiçbir zaman din, dil, ırk, mezhep ve meşrep ayrılığı gözetmeksizin bir araya gelerek birlik ve beraberliğini göstermiştir. Bu birlik ve beraberlik dün olduğu gibi bugün de dipdiriliğini ve canlılığını korumakta, dosta güven, düşmana ise korku vermektedir. Bu nedenle Cumhuriyet aynı zamanda birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde, imkânsız denileni başardığımızın kanıtı olmaktadır. Geçen 89 yılda çok önemli mesafeler alındı. Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü olan 2015’te İlimiz cumhuriyetin 92. yıldönümünde düne göre ulaşımdan eğitime, turizmden tarıma kadar hem alanda daha ileri noktalara ulaşacaktır. Cumhuriyetimiz daha ileri noktalara taşınacaktır. Gururlu ve coşkulu olduğumuz bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları varan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet dilekleri, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Bugün Cumhuriyet sayesinde demokrasinin ve millet iradesinin verdiği güçle uluslararası camiada saygın bir yer edinen ülkemiz, Cumhuriyetimizin 100. yaşında dünyanın en gelişmiş ilk 10 ülkesi arasında olmayı hedefine koymuş bir ülkedir. Cumhuriyetimiz kurulurken, bu ülkenin dört bir yanından çıkıp vatanın bağımsızlığı uğruna cephede can veren şehitlerimiz neyse, bugün cumhuriyet uğruna terörle mücadele ederken canlarını feda eden şehitlerimiz de bizler için aynıdır. Milletimizin ve tüm Çanakkaleli hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum”

BAŞKAN GÖKHAN’DAN CUMHURİYET MESAJI
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Cumhuriyetin kuruluşunun 89. Yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan mesajında; “Uzun, zorlu mücadele yıllarının ardından kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla elbirliğiyle kurulmuş, aydınlık geleceğimizin teminatı Cumhuriyetimizin 89. yılı hepimize kutlu olsun. Dört bir yanından ülkeyi bölmek, parçalamak üzere harekete geçmiş emperyalist güçlere karşı verilmiş Kurtuluş Savaşı, bağımsız ve özgür bir geleceğin başlangıcı, ardından gelen Cumhuriyet’in ilanı da Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün en büyük siyasi devrimi, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin de yönetim şekli olmuştur. Laik, demokratik, çağdaş Türkiye’nin güvencesi olan Cumhuriyet’in sunduklarını, sağladığı özgürlük ortamını korumak, kollamak, yaşatmak ve onun evrensel değerlerine sahip çıkmak bizlerden sonra ki nesillere bırakabileceğimiz en büyük mirastır. Cumhuriyetimiz kurulana dek geçen süreçte, emperyalist güçlere karşı savaşırken can vermiş, sakat kalmış, öksüz kalmış bir geçmişin ardından, emperyalizm bugün de boş durmuyor, terör örgütlerini kendisine taşeron kılarak varlığını sürdürüyor. Ülkemizin bütünlüğünü, esenliğini, geleceğini korumak adına, bugün de terörle mücadele eden ve bu mücadele de şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatımızın tüm mensuplarına duyduğumuz minnetle, Cumhuriyetimizin 89. yaşına ulaşmasının kıvancını tüm Türkiye ve Barışın Kenti Çanakkaleli hemşehrilerim ile paylaşıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

ERKEK’DEN ANLAMLI ZİYARET
Çanakkale Belediyesi Meclis üyesi Avukat Muharrem Erkek, Kurban Bayramı ve yaklaşan Cumhuriyet Bayramı nedeni ile çok anlamlı iki ziyaret gerçekleştirdi.

Çanakkale Belediyesi Meclis üyesi Avukat Muharrem Erkek Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 89. yıldönümüne sayılı günler kala, hem Kurban Bayramı hem de Cumhuriyet Bayramı kutlaması için Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği görevini sürdürürken, İnternet Andıcı davası nedeni ile tutuklanan Çanakkaleli Tümgeneral Hıfzı Çubuklu’yu tutuklu bulunduğu Hadımköy Cezaevinde ve Balyoz Davası nedeniyle tutuklu bulunan Emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’u da Silivri Cezaevinde ziyaret ederek bayramlaştı.

LAPSEKİ’DE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, 29 Ekim Pazartesi akşamı saat 19.00’da Atatürk Lisesi arka bahçesi kapısından başlamak üzere Lapseki Belediyesinin organizasyonunda Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlenecek. Yürüyüşünün ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk Meydanı ve Parkında bulunan Atatürk Heykelinin alanında havai fişek gösterisi yapılacak.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir