Cumhuriyetin Kuruluşunun 88. Yıldönümü Etkinlikleri

Cumhuriyetin Kuruluşunun 88. Yıldönümü Etkinlikleri
29 Ekim 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıldönümünü kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek; “Atatürk Cumhuriyetin faziletli, ahlaklı, namuslu insanlar yetiştirmesi gerektiğini söyleyerek Cumhuriyet’ten beklentilerini dile getirmiş ve bize hedef olarak muasır medeniyet seviyesinin ötesini göstermiştir. Ecdadımız gibi bugün de bize düşen devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla güçlendirerek Türkiye Cumhuriyetini bölgesinde ve dünya da sözü geçen, aktif rol oynayan konumunu güçlendirerek Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın belli başlı devletleri arasına girmesini sağlamak olmalıdır” dedi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de Cumhuriyet meydanında tören düzenlendi. Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, geçmişten geleceğe uzanan tarih yolculuğunun en önemli dönüm noktalarından birini oluşturan Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıldönümünü gururla kutladıklarını belirterek, “Cumhuriyetin özsözünün yazıldığı ve bedelinin büyük ölçüde aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanarak ödendiği bu topraklarda yaşayan insanlar olarak, geçmişimize gururla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak bir ülkeyi ve Cumhuriyeti bize armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi bir defa daha minnet ve şükranla anıyoruz. Her sayfası eşsiz kahramanlık ve yurtseverlik örnekleriyle dolu olan millî mücadele sonucunda aziz vatan toprakları, her karışı şehit kanlarıyla sulanma pahasına emperyalist güçlerden temizlenmiş, vatanımızı işgale, milletimizi tarihten silmeye kastedenler yurdumuzdan sökülüp atılmıştır. Milletimiz, Cumhuriyetle birlikte milli bir devletin, onurlu ve eşit haklara sahip vatandaşları haline gelmiştir ve devletinin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Atatürk Cumhuriyetin faziletli, ahlaklı, namuslu insanlar yetiştirme si gerektiğini söyleyerek Cumhuriyet’ten beklentilerini dile getirmiş ve bize hedef olarak muasır medeniyet seviyesinin ötesini göstermiştir. Ecdadımız gibi bugün de bize düşen devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla güçlendirerek Türkiye Cumhuriyetini bölgesinde ve dünya da sözü geçen, aktif rol oynayan konumunu güçlendirerek Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın belli başlı devletleri arasına girmesini sağlamak olmalıdır” dedi.

Vali Tuna, son günlerde yaşanılan acıların herkesi üzse de millet olarak yardımlaşma ve dayanışma duygularını güçlendirdiğini belirterek, “Bu millet Çanakkale Savaşları sonrasında nasıl savaştan barış çıkarmasını başardıysa, insanlığa hoşgörü ve dostluk dersleri verdiyse, bugün de terörist faaliyetlerle aramıza kin ve nifak tohumları sokmaya çalışanların planlarını boşa çıkarmış durumdadır. Bu hain saldırılar bütün ülke çapında milli benliğimizin daha da güçlenmesine, birlik ve beraberliğimiz konusunda daha da bilinçlenmeye vesile olmuştur” dedi.

MİNİKLER ATATÜRK ANITINA ÇİÇEK BIRAKTI
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çocuklar Evi Kreş ve Anaokulu, bir hafta boyunca sürdürdüğü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin sonuncusunu 6 yaş sınıfıyla birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ne karanfiller bırakarak taçlandırdı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında kreş ve anaokulunda çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirten üniversite yetkilileri, “Son günde de öğrencilerimizle birlikte Cumhuriyet meydanındaki Atatürk Anıtına gelip çiçekler bıraktık” dedi.

GELİBOLU BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA TÜRK BAYRAĞI VE ATATÜRK POSTERİ HEDİYESİ
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Cumhuriyetin 88. yıldönümü etkinlikleri kapsamında ziyaret ettiği okullara büyük boy Türk Bayrağı ve Atatürk posteri armağan etti.

İlk olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Özacar, Okul Müdürü Bilal Yetim ve öğretmenlerle biraraya geldi. Belediye olarak okulların fiziki ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösterdiklerini, bütçelerinin el verdiği noktada okulların ihtiyaçlarına karşılık vermeye devam edeceklerini belirten Özacar, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde armağan ettiğimiz bayrak ve Atatürk posterleriyle de başka bir ihtiyaca cevap verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

“Çocuklarımız daha iyi şartlarda eğitim almalılar” diyen Özacar, Cumhuriyeti geliştirip yükseltecek olanların, özgür düşünceli, çağdaş eğitimli, ülkesini ve halkını seven sorumlu gençler olacağını vurguladı.

Daha sonra Armatör Yakup Aksoy Denizcilik Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle buluşan Belediye Başkanı Mustafa Özacar, bu okullara da Türk Bayrağı ve Atatürk posteri armağan etti.

ÇANAKKALE’DE “CUMHURİYET VE ATATÜRK” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIŞI
Çanakkale Valiliği’nin Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Truva Otel’de gerçekleştirdiği “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu fotoğraf serginin açılışı yapıldı.

Sultankale Eğitim Danışmanlık Şirketi tarafından İstanbul Üniversitesi eğitim üyelerine hazırlatılan sergide Atatürk’ün doğumundan ölümünün ardından Anıtkabir’e kadar 40 fotoğrafın yer aldığı açıklandı. Açılışta bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, şehitlerin kanları ile sulanmış topraklarda böyle bir sergiyi açmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Ardından serginin açılışını Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, ÇOMÜ Rektörü Prof Dr. Sedat Laçiner ve Defterdar Sacide Şakar birlikte yaptı. Katılımcılar daha sonra Sultankale Eğitim Danışmanlık Şirketinin Müdürü Ali Osman Ekici’den sergi ile ilgili bilgi alarak fotoğrafları inceledi.

ÇAN’DA BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıldönümü dolayısı ile Çan Kaymakamlığı’nda bayramlaşma töreni düzenlendi.

Kaymakamlık makamındaki törende Çan Kaymakamı Hasan Gözen, İlçe Garnizon ve Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Necip Sercan Cambaz ve Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, protokol üyeleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu üyeleriyle bayramlaştı. Bayramlaşmaya katılanlara Kaymakamlık personeli tarafından kolonya ve çikolata ikram edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir