CUMPA Yeniden Doğdu

22 Temmuz 2008

Çanakkale Belediyesi ile pazarcı esnafının ortak katılımı sonucu ortaya çıkan dev pazaryerinin Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren pazaryerleri arasında özellikleri çağın ihtiyacına uyarlanmış 2. modern alışveriş merkezi olduğu ifade edildi.

Aydınlatma sisteminden tuvaletlere, geniş otopark alanından dinlenme mekanlarına kadar, hem pazarcı esnafının hem de halkın ihtiyaç duyduğu tüm sosyal gereksinimlerin karşılandığı Cuma Pazarı, Çanakkale Belediyesi’nin yüz akı olacak. Pazarın üretici ile tüketiciyi doğrudan buluşturan reyon kurulumu ise Çanakkale Belediyesi’nin tüketici haklarına verdiği önemi ortaya koyuyor. Adeta yeniden doğan CUMPA’yı sizler için inceledik, pazarcı esnafı ile vatandaşın yeni pazaryeri ile ilgili düşüncelerini aldık.

Setboyu’ndaki yerinde yıllarca Çanakkalelilere hizmet veren ve halk arasında “CUMPA” olarak nitelendirilen Cuma Pazarı, bir yıl kadar süren çalışmalarla yıkılıp yeniden inşa edildi. Çanakkale Belediyesi ile pazarcı esnafının ortaklaşa düzenlediği Cuma Pazarı’nın son hali görenleri şaşırtıyor. Metruk ve izbe bir alandan uygar ve çağdaş insanların yararlanacağı modern bir çatıya dönüşen pazaryerinin çevreye uyumu da dikkat çekiyor. Pazar yerinin sembol olmuş anıt ağaçlara dokunulmadan inşa edilmesi ve bu ağaçların dallarının özel izolasyonlarla yaşatılmaya çalışılması, Esnafın da destek verdiği bu hassasiyet, Çanakkale Belediyesi’nin çevreci yüzünü de ortaya koyuyor. Asırlık ağaçların dallarının yaz-kış kendilerini koruduğunu belirten esnaf, “Eğer o ağaçlar kesilmiş olsaydı kendimizi çıplak hissederdik, yabancı bir yere gitmiş gibi sayardık” diyerek pazaryeri mimarisini düzenleyenlere de teşekkür ediyor.

Panayır anlayışının sürdüğü daha önceki yıllarda, derme çatma yöntemlerle elektrik direklerinden alınan enerjiyle tezgah açan pazarcının artık böyle bir derdi kalmadı. Aydınlatma sisteminden tuvaletlere, geniş otopark alanından dinlenme mekanlarına kadar tüm sosyal gereksinimlerin hem pazarcı esnafının hem de halkın yararlanacağı biçimde tasarlandığı Cuma Pazarı, günün 24 saati açık kalabilecek bir mekan haline dönüştü. Yağmur suyu kanallarıyla yazın toz, kışın çamurdan etkilenmeyecek olan Cuma Pazarı’nın iç mekanını temizlemek de daha kolay olacak.

[kaynak]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir