Dağcılar Çanakkale Şehitleri Anısına Kazdağları’na Tırmanacak

17 Mart 2012

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 6. gerçekleştirilecek olan “18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma” tırmanışını gerçekleştirecek olan dağcılar Bayramiç ilçesinde buluşarak Kazdağları’na doğru yola çıktı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu öncülüğünde 22 bölgeden gelen yaklaşık 300 dağcı öğle saatlerinde Bayramiç Belediyesi önünde toplandı. Burada düzenlenen tören saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi 14 yıldır Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanlığını yürüten Alaaddin Karaca, bir yıl önce Gürcistan’da hayatını kaybeden dağcı Emre Kuruoğlu’nun bu bölgenin sporcusu olduğunu dile getirerek, “Bayramiç Belediyesinin desteği ile 6 yıldır burada tören yapmakta ve faaliyetimizi başlatmaktayız. Bayramiç’in dağcılarda büyük bir yeri var. Bir yıl önce Gürcistan Kazbek’te hayatını kaybeden dağcımız Emre Kuruoğlu bu bölgenin sporcusu. Federasyon olarak birçok bölgede faaliyet gösteriyoruz. Bu faaliyetlerimiz bundan sonrada devam edecek” dedi.

Törende konuşma yapan Bayramiç Belediye Başkanı İsmail sakin Tunçer ise 6 yıldır çok anlamlı bir amaç için Bayramiç’e gelen sporcuları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Dağcılarımıza hoş geldiniz diyorum. Bakıyorum her yıl çoğalıyorsunuz. Bu yıl daha da kalabalıksınız. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Çanakkale Zaferi çok önemli. Çanakkale Zaferi daha sonra Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini hazırlamıştır. Çanakkale Boğazı’na gelen İngilizler akşamı İstanbul’da çay içmeyi hedefliyordu. Bu güçlerin hesaba katmadıkları bir başka şey vardı. Mehmetçik bu kez öz vatanını savunuyordu. Karşılarında ise büyük deha Mustafa Kemal vardı. Mustafa Kemali Mustafa Kemal yapan Çanakkale Savaşlarıdır. Bu çok önemli zaferin anısına sizler Kazdağları’nın zirvesine bayrak dikeceksiniz. Dileğim karla kaplı Kazdağları’nın zirvesine hatasız kazasız tırmanmanızdır” dedi.

Dağcılar burada yapılan etkinliğin ardından otobüslerle Kazdağları Ayazma bölgesine hareket etti. Burada bir gece konaklayacak olan dağcılar Kazdağları’nın zirvesi Sarıkız’a ulaşmak için yarın harekete geçecekler.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir