Damar Tıkanıklığına Ameliyatsız Çözüm!

09 Eylül 2016

Çanakkale’de ilk kez uygulanan aterektomi, Çanakkale Devlet Hastanesi’nde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Damar tıkanıklığı tedavisinde dünyada yeni bir yöntem olan ve ülkemizde sayılı merkezlerde yapılan “Aterektomi“ (Atardamar içi traşlama) Çanakkale ilinde ilk defa Çanakkale Devlet Hastanesinde Kalp Damar Cerrahı Dr. Ahmet Ekin tarafından başarılı bir şekilde uygulandı.

Uzun zamandır diyabet hastası olan ve ayağında damar tıkanıklığına da bağlı yaralar  bulunan 55 yaşındaki erkek hasta şiddetli ağrıları nedeniyle hastanenin Kalp Damar Cerrahi Polikliniğine başvurdu. Uz.Dr. Ahmet Ekin tarafından yapılan tetkik ve muayenede anadamarı tamama yakın tıkalı olan ve sadece kılcal damarlarla beslenen bacağa aterektomi uygulanma kararı verildi. Çanakkale’de ilk kez yeni teknolojiyle uygulanan aterektomi sonrası tamama yakın tıkalı olan anadamar açılarak hastanın şikayetleri tamama yakın ortadan kaldırıldı.

Çanakkale Devlet Hastanesindeki imkânlarla pek çok operasyonun sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirilebildiğine değinen Kalp Damar Cerrahi Uzmanımız Dr. Ahmet Ekin yapılan işlem hakkında verdiği bilgilerde; “ Hastamıza uyguladığımız Aterektomi ya da damar traşlama tedavisi atardamar darlık ve tıkanıklıklarını açmak için anjiyo ile yapılan yeni bir yöntemdir. Yöntemin çalışma prensibi, balon ya da stentten farklı olarak damarı genişletmek değil damar duvarında oluşan kireçlenme dediğimiz kısmı tıraşlayarak temizlemektir. Bu nedenle aterektomi yöntemine damar tıkanıklığının traşlama tedavisi adı verilir. Aterektomi yapan cihazlara aterektomi cihazı ya da damar traşlama cihazı denir. Bu cihazlar son derece incedir ve anjiyoda kullanılan 2-3 mm genişliğindeki kılıf içinden kolaylıkla geçer. İstenen damara yönlendirilir ve burada damarda darlık ya da tıkanıklık oluşturan kısmı traşlayarak temizler. Traşlanarak alınan doku cihazın haznesinde depolanır ve dışarı çıkarılır. Ayağında gelişen yaralar ve ağrılar üzerine polikliniğimize gelen hastamıza daha önce gittiği hastanelerde ampütasyon (ayağın kesilmesi) önerilmiş. Hasta kabul etmeyip hastanemize gelmesi üzerine kendisine aterektomi işlemini uyguladık. Hastamız tedavi süreci tamamlandıktan sonra 24 saat içerisinde şikayetleri tamama yakın giderilmiş bir şekilde taburcu olmuştur” dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir