Daniş: “İnsan Odaklı Projeler Hazırlıyoruz”

24 Ocak 2014

Adalet ve kalkınma Partisi (AK Parti) Çanakkale Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş, İl ve Merkez ilçe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve aileleri ile düzenlenen gecede bir araya geldi. Gecede partililere hitaben konuşma yapan Daniş ilk kez seçim projelerini açıkladı.

Ev hanımlarının gündemi “çevre”
Ev ziyaretlerinde 2000 kişiye ulaştıklarını vurgulayan Daniş; “Yüz yüze görüşüyoruz. Ev ev ziyaret ediyoruz. Özellikle 20-25 kişilik gruplarla sabah kahvaltıları yapıyoruz. Çünkü herkesin derdine, sıkıntısına, şikayetlerine vakıf olmak istiyoruz. Gittiğimiz her evde yaptığımız her kahvaltıda, çaldığımız her kapıda temel bir sıkıntı var. Nasıl bu topraklarda Çanakkale geçilmez destanı yazıldıysa şu anda da maalesef Çanakkale kanalizasyon kokusundan geçilmiyor” dedi.

Bir ev ziyaretinde bize kendisine gelen yorumu değinen Daniş: “Biz belediye başkanını gerçekten anladık, bunlar ancak yol, kaldırım yaparlar döner döner tekrar kaldırım yaparlar. Bu taşları söküyorlar ve nereye götürüyorlar onu merak ediyoruz diyorlar.”

“75 bin seçmen ile tek tek konuşacağız”
Projelerin hepsinin odağında insan olduğunu vurgulayan Daniş, “Biz çocuklar için, gençler için, kadınlar için, yaşlılarımız için, engelli vatandaşlarımız için ayrı ayrı çalıştık. Modern ve dünya kenti Çanakkale için projeler düşündük. Ancak ben yaptım oldu demeyeceğiz. Dinamik bir süreç içinde her Çanakkalelinin önerilerini dinleyeceğiz. Yapacaklarımızı yenileyeceğiz” dedi.

Daniş tüm partilileri çalışmaya davet ederek şöyle konuştu, “Çanakkale’de bulunan 75 bin seçmenin hepsinin elini sıkacağım, hepsinin gönlüne dokunacağım, hayal ettiğimiz, layık olduğumuz Çanakkale’yi anlatacağım. Bunu sadece ben değil her bir partili yapacak. Ve bu çalışmayı birlik ve beraberlik içerisinde yapacağız. Biz Çanakkaleliyiz, Çanakkale’yi seviyoruz. Eğer inanırsak, eğer bir ve beraber olursak, aynı hedefe doğru yürürsek 30 Martta’da Çanakkale de yeni bir destanı yazarız. Bu seçimi kazanacağız”

Merkezinde Çocuğun Olduğu Projeler
Daniş, çocuk dostu bir kent hedeflediklerini belirterek “Çocuktan başlayan projeler, odağında çocuk olan projeler yapacağız. Çocuk üniversitesi kuracağız, su sporları merkezi yapacağız. Sarıçay’da modern ve güzel bir luna park yapacağız. Yine çocuklarımıza trafik eğitim bahçesi, binicilik kulübü olacak.”

Genç dostu bir kent
Gençlere yönelik projelerini ise Daniş, “Genç Dostu Bir Kent” başlığı altında toplayarak anlattı. Konuşmasında şunları söyledi: “Gençlerimiz için bir Çanakkale yaratacağız. Güzelyalı 1915 Genç Barış Merkezi kurulacak. 1915’te büyük bir savaş veren bir neslin gençleri olarak bu merkezde dünyaya bir barış mesajı vereceğiz. Bu merkezde spor faaliyetlerin yapılabildiği uluslararası organizasyonların yapılabildiği kültürel ve sportif faaliyetlerin yapıldığı bir merkez planlıyoruz. Çanakkale’de işsizliğin baş gösterdiğini dikkate alarak istihdam garantili meslek akademileri ve atölyeleri yapmayı planlıyoruz. Gençlerimiz için ayrıca su sporları akademisi ve sporcu fabrikası gibi projeleri de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Çanakkale’de tiyatro ve müzik yapan birçok gencimiz var. Ancak bu gençlerin yeteneklerini gösterebileceği bir merkezler yok. Gençlik caddeleri ve sosyal medya dijital merkezi, bilgi teknolojileri merkezi, üniversiteler arası boğaz yarışları, gençlik destek merkezi yapmayı planladığımız diğer projelerimiz”

“Kadın dostu bir kent”
Kadınlar için projelerine de değinen Daniş; “Ev ziyaretlerinde bayanlar ile sohbet ediyoruz sorunları konuşuyoruz. Bu kentin kadınları, annelerimizin, ablalarımızın bizim ve toplumun üzerinde emeği olanların gidebilecekleri, sorunlarını konuşabilecekleri, spor yapabilecekleri, kişisel bakım kursları alabilecekleri, meslek edindirme kursları görebilecekleri merkezler yok. DSİ ve meteorolojinin bulunduğu alanı sosyal tesis alanı yapacağız. Ve bu tesisin ismi de Sosyal Aile Yaşam Merkezi olacak. Bize göre doğumdan ölene kadar belediyecilik hizmeti devam eder. Buna göre hoş geldin bebek seti ile aslında biz şehrimize göz açan her bebeğimize hizmete başlamış olacağız. Projelerimiz içerisinde Pazar yeri kreşi de var. Çanakkale’ye 10 tane kreş planlıyoruz. Gecede nöbetçi bir kreşimiz hizmet verecek. El emeği – ev yemeği çarşısı da yapmayı planladığımız projelerimiz arasında. Bu çarşıda Sarıçay’ın, Barbaros mahallesi tarafında olacak. Bu çarşıda sadece bayanların işlettiği 4-6 masayı geçmeyen işyerleri olacak. 2023 iş kadını projesi de önemli projelerimizden. Kadınlar için şevkat evi ve mahalle spor parkurları da yapmayı hedeflediğimiz projelerimiz. Kadınlar meclisini de oluşturacağız ve kadınlar sorunlarını bu meclis vasıtası ile aktaracaklar. Bir ev ziyaretinde rastlayıp tanıştığımız görme engelli Hasibe Çınar tarafından bize iletilen bizim de proje olarak aldığımız ve durumu olmayanların evlenmeleri için yardım alacağı Hasibe Çınar evlilik projesini seçim kampanyamızın bir projesi yaptık.”

“Yaşlı dostu bir kent”
Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş yaşlıların kentte daha rahat yaşamasını sağlayacak projelerinin de olduğunu belirterek “Yaşlılarımıza evde bakım hizmeti vereceğiz. Bu proje ile Çanakkale’de ihtiyacı olan yaşlılarımıza sağlık anlamımda evde bakım hizmeti vereceğiz. Eviniz evimiz projesi ile müracaat eden yaşlılarımıza evlerinde temizlik hizmeti vereceğiz. Ekibimiz bu evlere giderek her türlü temizlik ve küçük onarımları yapacak. Yaşlılar lokalleri de yine projelerimiz arasında.”

AK Masa
En önemli projelerinden birinin ise AK Masa olduğunu belirten Mehmet Daniş, “Türkiye 1994 yılında AK Masa ile tanıştı. Ama Çanakkale hala ak masa ile tanışamadı. 20 yıl sonrasının Çanakkale Belediyesine gittiğinde ise bırak AK masayı sorununuzu çözebilecek bir masa bulabilmeniz mümkün değil. Vatandaş gelecek kapıda karşılanacak, vatandaş oturacak görevli onun evrakını alacak işlemini yapıp tamamlayarak getirecek vatandaşa teslim edecek. Vatandaş sadece evraka imza atacak ve çayını içecek. Bu bizim olmazsa olmaz hizmetlerimizden” dedi.

Engelliler için projeler
Çanakkale’nin engelli bir kent olduğunu belirten Daniş; “Engellilerimizle yaptığımız görüşmelerde çok şikayet alıyoruz. Çanakkale’nin kaldırımlarında dolaşamadıklarını ifade ediyorlar. Engelsizsiniz iş atölyelerinde engelliler çalışacak ve onların ürettiklerini en başta belediye olmak üzere değerlendireceğiz. Ve bu ürünlerin kentin en iyi yerlerinde satışa sunulmasını sağlayacağız. Engelli gündüz ve gece misafirhanesi projemizde engelli aileleri engellilerini bu misafirhanelere bırakabilecekler. Böylece engelli aileleri yapmaları gereken işleri yapabilme fırsatı bulacaklar. Engelliler için hizmet ve rehabilitasyon merkezi de projelerimiz arasında” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir