Dardanel Fabrikası, 5 Aylık Aradan Sonra Yeniden Üretime Başladı

16 Ağustos 2012

Çanakkale’nin sayılı firmaları arasında yer alan Dardanel yeniden üretime başladı.

Bugün 700 kişinin çalıştığı fabrikada, 2 bin 500 kişilik istihdam hedeflediklerini söyleyen Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen yakın gelecekteki hedeflerinin güçlü olduğunu dile getirdi. Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, altın çağını yaşayan Dardanel markasının, AB’nin ihracat engeli nedeniyle zor günler geçirdiğini belirterek, ” Dardanel olarak 1984 yılında yani tam 28 yıl önce kurulduk. Türkiye’de su ürünlerin sektörünün oluşması ve bu günlere gelmesinde çok önemli rol oynadık. Çanakkale’den doğan Dardanel markasını dünya liglerine taşıdık. Yüz milyonlarca dolar üretim ve ihracat yaptık. Yıllarca sektörümüzde, ihracatta ve vergi ödemede altın madalyalar aldık. Fabrikalarımızda binlerce kişiye iş imkanı sağladık. Hiç beklemediğimiz bir zamanda, tam altın yıllarımızı yaşarken ve hiç de hak etmediğimiz bir şekilde Avrupa Birliğinin Türkiye’ye koyduğu ihracat engelinden dolayı hem sektörümüz etkilendi, hem de Dardanel olarak biz etkilendik ve zor bir döneme girdik. İhracatımız yüz milyonlarca dolardan sıfır noktasına, üretimimiz ise çok düşük miktarlara geriledi. Gerçekten sonrasında zor ve kötü günler yaşadık. ‘Battı batıyor’ diye ‘rakı masalarında meze’, ülkemizde ‘ucuza şirket kapatmak isteyenlerin elinde’ belli bir süre ‘oyuncak’ olduk. Ancak sonuçta Dardanel markasına ve şirketimizin geleceğine duyduğumuz inançla hayatta kalmayı başardık. Zor günlerimizi, çalışanlarımızla birlikte, birbirimize verdiğimiz destekle aştık ve çok şükür bu günlere birlikte ulaştık” dedi.

“Kapasitemizi arttıracağız”
Önen Dardanel olarak kapasite arttıracaklarını ve dağıtım ağını genişleteceklerini kaydederek; ” Dardanel’in, yeni markaları ve dağıtım ağıyla hizmet vermeye başladığını da söyleyen Önen, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Adeta ilk günkü heyecanımızı ve mutluluğumuzu yaşıyoruz. 5 aylık bir süreden sonra fabrikamız birkaç gün önce tekrar üretime başladı. Dardanel’in eski günlerine dönmesi yalnız bizim için, bizim şirketimiz için değil, Çanakkale ekonomisi için, sektörümüz için de, Türkiye ekonomisi için de son derece önemli. Çünkü üretim faaliyetimiz yüksek seviyede istihdam, yüksek seviyede Katma değer ve yüksek seviyede ihracat sağlıyor. Bu arada yeni bir yapılanmaya girdik. Özellikle satış ve dağıtım kanallarımızı değiştirdik. Türkiye genel distribütörlüğümüzü Akyürek grubuna verdik. Çok kısa bir süre içinde Türkiye’nin her yerinde, Dardanel’in tüm çeşitleri noksansız olarak Türk tüketicisinin beğenisine sunulmuş olacak. Dardanel olarak bundan sonra sadece bildiğimiz konulara odaklanacağız. Yakın gelecekteki hedeflerimiz de oldukça güçlü. Deniz ve su ürünlerinde Dardanel markası, Sağlıklı taze gıdalarda Mister No markası, Deniz ürünleri restoran zincirinde de Dardenia Fish and bread markasıyla büyüyeceğiz. Ve bu konular ana konularımız olacak. Şu andaki fabrika kapasitemiz, 40 bin ton/yıl kapasitede. Yani günde 135 ton hammadde işleme kapasitesine sahibiz. Bunun parasal değeri, günde 2 milyon TL, yılda 600 milyon TL’lik üretimden satış yapma kapasitesi var” diye konuştu.

“Fabrikayı OSB’ye taşıyorum”
Önen Kepez’in içinde kalan fabrikayı OSB’ye taşıyacaklarının kararını aldıklarını dile getirerek; ” Bugün Dardanel efsanesinin hep birlikte geri dönüşünü yaşıyoruz. Bugün Dardanel Grubu olarak 700 kişilik istihdam sağlıyoruz. Bu sayı 2 yıl içerisinde, 2 bin 500, 3 bine çıkacak. Aynı zamanda mevcut fabrikamızın artık şehrin içinde kalması nedeniyle yönetimimiz bu fabrikayı önümüzdeki yıl sonuna kadar Çanakkale Organize Sanayi Bölgesinde iki ayrı fabrika halinde taşıma kararı aldı. Bunlardan birisi balık fabrikası diğeri de taze ürünlerimizi ürettiğimiz fabrika olacak. Biz hiçbir zaman Devlet çeşmesinden su içmedik, ihale koşturmadık, Devlet büyüklerimize menfaat temin etmek için gitmedik. Ama bu sıkıntılarımızı ve bürokrasiyi aşmak için zaman zaman Çanakkale siyasetçilerinden, ilimizin büyüklerinden her zaman destek gördük. Geçmişte ilimizi Bakan olarak temsil eden sayın Ersümer’den, sayın Üçpınarlar’dan ayrıca Çanakkale’mize hizmet etmiş pek çok milletvekilimizden ve valimizden destek gördük. Kimsenin yüzümüze bakmadığı son süreçte ise iktidar milletvekilimiz sayın Daniş her zaman yanımızda oldu. Dardanel ailesi olarak, tüm destek verenlere bir kez daha teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Çalışanların maaşını düzeltiyoruz, yarım maaş ikramiye”
Önen çalışanlarına yönelik yaptığı konuşmada maaşlarında iyileştirmeye gideceklerini ve bayram öncesi yarım maaş ikramiye vereceklerini belirterek; ” Geçmişteki sıkıntıları sizlerle birlikte göğüsledik. Sizleri aynen bir aile gibi kabul ediyorum. Şahsım ve şirketim adına, aramızdan ayrılan çalışanlarımız da dahil olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz de şirket olarak geleceğimizi tüm çalışanlarımızın daha mutlu olacakları, daha çok gelir elde edecekleri gibi şekillendiriyoruz. 1 Ağustos tarihinden itibaren uygulamalarımızı adım adım devreye sokmaya başladık. Verimli ve başarılı bir firmanın en önemli temel taşının çalışanları olduğunu biliyorum. Çalışanlarımızın mutluluğu ile, şirketimizin çok daha iyi noktalara gelebileceğini de biliyorum. Yaklaşan Bayramımız var. Uzun zamandan beri de, çalışanlarımıza, Dardanel olarak ödemelerimizde devamlı aksaklıklar oldu. Uzun zamandan beri reel ücretlerinde bir artış yapamadık. 1 Eylül tarihi itibariyle tüm çalışanlarımızın ücretlerini, geçmişteki enflasyonu da göz önüne alarak bir seviyeye getiriyoruz. Ayrıca bugünkü mutluluğumuzu çalışanlarımızla paylaşmak için, tüm Dardanel grubundaki çalışan arkadaşlarımıza, yarın ödenmek üzere, yarım maaş ikramiye ödemeyi, yönetim kurulu olarak kabul ettik. Çocuklarıyla sevdikleriyle güle güle harcasınlar. Sizlere sağlanacak bu satın alma gücünün, Çanakkale ekonomisine de son derece katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

“Futbolda eski günlere döneceğiz”
Çanakkale Dardanelspor’un, yeniden süper lige çıkması için hedef belirlediklerinin altını çizen Önen; ” Çanakkale’mizin sosyal hayatında da yine Dardanel olarak eskisi gibi desteklerimiz sürecek. Çanakkale’nin soysal hayatında Çanakkale’nin sporunda, Çanakkale’nin futbolunda da desteğimiz sürecek. Biz Çanakkale’yi geçtiğimiz yıllarda futbolda Süper Ligde temsil ettik. Şimdi yeniden bu hedefimizi koyuyoruz. Bu seneden başlamak üzere önümüzdeki yıllarda futbol takımımıza grup olarak yapacağımız desteklerle tekrar üst liglere taşıma hedefindeyiz” diye konuştu.

“Engelliler okulunu tamamlayacağım”
Başkan Önen söz veripte bitiremediği engelliler okulu ile ilgilide Kipa ile bir anlaşma yaptığını söyleyerek; ” Benim söz verip de yapamadığım yarım bıraktığım bir yatırım vardı. Özürlüler okulu. Oranında yapımının tamamlanması için Çanakkale’de alışveriş merkezi yapma konusunda kararları olan Kipa ile bir anlaşma yaptık. Bu inşaatın bitirilmesi için gerekli olan 1 milyon TL’lik bir yardım benim adıma bu engelliler okulunun bitirilmesi için eğer bu yatırım gerçekleşecek olursa kullanılacak. Kipa’nın yanındaki boş alanda yeni bir alışveriş merkezi yapılmak isteniyor. Bu alışveriş merkezi eğer yapılacak olursa Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfımıza da şuanda elde etmiş olduğu kiraya ek olarak yıllık 426 milyon TL’lik bir gelir sağlanmış olacak. 35 yıl sonrada buraya yapılan yatırım vakıfa bedelsiz olarak terk edilecek. 35 yıl içinde vakfın geliri de bugünün dolar paritesiyle 12 milyon dolar seviyesinde bir rakam olacak. Bu konuda vakfımızın kararlarını önümüzdeki günlerde bekliyoruz” dedi. Önen’in konuşmasının ardından söz alan CHP Milletvekilleri Ali Sarıbaş, Serdar Soydan, AK Parti Milletvekilleri İsmail Kaşdemir ve Mehmet Daniş ile Vali Güngör Azim Tuna’da birer konuşma yaparak, üretime başlamalarından dolayı fabrika çalışanlarını kutladılar.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir