Dardanelspor’da Mehmet Topal Sevinci

14 Mayıs 2010

Galatasaray’dan İspanya La Liga takımlarından Valencia’ya transfer olan Mehmet Topal’ın yetiştiği, Dardanelspor Kulübü’nde büyük sevinç yaşanıyor.

Mehmet Topal’ı 16 yaşında Dardanelspor’a kazandıran kulübün genel müdürü Nahit Güzel, Topal’ın Valencia’ya transferinden Dardanelspor olarak son derece memnun olduklarını söyledi.

Kendilerinin yetiştirdiği bir oyuncunun İspanya’nın sayılı kulüplerinden Valencia’da futbol oynayacak olmasının kendisini, kulüp başkanı Niyazi Önen ile taraftarları mutlu ettiğini belirten Güzel, Dardanelspor olarak alt yapıya önem veren, genç oyuncuları bulan bir takım olduklarını dile getirdi.

Güzel, yetenekli oyuncuları yetiştirip, önce kendi kulüplerinde oynattıklarını, daha sonra ise milli takımlar ile büyük kulüplere verdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

?Bir anlamda onları Türk futboluna armağan ediyoruz. Mehmet Topal da bunlardan biri. Topal’ı 2002 yılında Riva’daki milli takım seçmelerinde gördük. O dönemde Malatya Belediyespor’un genç takımında futbol oynuyordu, orada beğendik. Kendisiyle istişarede bulunduk, görüşmeler yaptık ve Çanakkale’ye gelmesini sağladık. Mehmet Topal, Çanakkale’ye geldiğinde 16 yaşındaydı. Çok yetenekli, güçlü fiziği olan, akıllı ve beyefendi bir yapıya sahip olduğu için çok kısa sürede Dardanelspor’da A takıma yükseldi.?

Topal’ın Dardanelspor’da ilk maçını Mersin’de oynadığını ve bugünü hiç unutamadığını belirten Güzel, ?O dönemde 2. Lig A grubunda mücadele ediyorduk. Mehmet Topal’ın burada 35 metreden attığı bir gol uzun süre televizyonlarda gösterilmişti? dedi.

Güzel, başarılı oyuncunun Galatasaray’a transfer olma hikayesini ise şöyle anlattı: ?Mehmet Topal’ı, Güngören Stadı’nda Adnan Sezgin ve Eric Gerets seyretmişti. Orada Mehmet’i beğendiler ve bizle iletişime geçtiler. Daha sonra Mehmet Topal’ın Galatasaray’a transferi gerçekleşti. Topal Galatasaray’a transfer olduğunda çok sevinmiştim. Fakat o dönemde oyuncumuza tek başına imza attırılmamıştı. Japon futbolcu Inamoto ile birlikte sözleşme imzaladılar. İmza töreninde gazeteciler Inamoto ile ilgilenmekten Mehmet Topal’a soru bile sormadılar. Ben o zaman bu duruma çok içerlemiştim. Beni arayan çeşitli gazetecilere şunu söyledim, ‘herkes Inamoto ile ilgileniyor. Bizim oyuncumuzla kimse ilgilenmedi. Ama inşallah göreceksiniz Mehmet Topal isminden ve Galatasaray’a kazandırdığı her şeyden bahsettirecek.’ Neticede de öyle oldu. Inamoto bir sene futbol oynadı, sonra ülkesine döndü, şimdi ise kim bilir nerede oynuyor. Ama Mehmet Topal o günden bugüne Galatasaray formasını giydi, A Milli Takım’da oynadı, şimdi de büyük bir kulüp olan Valencia’ya gidiyor.?

Avrupa’da futbol oynayan çok Türk oyuncu olduğunu, ancak bu futbolcuların hiç birinin kulüplerine doğru düzgün para kazandırmadığına işaret eden Güzel, Mehmet Topal’ın ise Galatasaray’a iyi bir gelir sağladığını söyledi.

Güzel, Topal’ın yurt dışında da iyi futbolunu sürdürüp, sonra Barcelona ya da Real Madrid’e gideceğine inandığını, yetenekli futbolcunun bunu hak ettiğini kaydetti.

MEHMET TOPAL’IN YAKIN DOSTUNUN GÖRÜŞÜ

Mehmet Topal’ın Çanakkale’de bulunduğu dönemde yakın dostu olan Dardanelspor Koordinatörü Erkan Demir ise yetenekli oyuncunun Çanakkale’ye çok genç geldiğini anımsattı.

Demir, Mehmet Topal’ın Galatasaray’a transferiyle ilgili, ilginç bir anısını şöyle paylaştı: ?Eski oyuncumuz Hasan Kabze’nin düğününe Dardanelspor’u temsil etmek için gitmiştim. Düğün esnasında kaleci Fevzi Elmas, Necati Ateş, Ergün Penbe ve Haldun Üstünel ile aynı masada bulundum. Mehmet Topal’ın iyi bir futbolcu olduğundan bahsettim. Onlar da Topal’ın Fenerbahçe’ye transfer olacağını söylediler. Ben de ısrarla oyuncumuzu izlemelerini ve kulüp başkanımız Niyazi Önen ile görüşmelerini istedim. Nasip Galatasaray’a gitmekmiş.?

Mehmet Topal’ın, işine çok düşkün olduğunu ve sevdiğini anlatan Demir, ?Kulüpten ayrılmaz, zamanının büyük bir kısımını maç izlemekle geçirirdi. Küçüklerle ilgilenirdi, çok saygılıydı. Topal, Valencia’da başarılı olacaktır? şeklinde konuştu.

[Kaynak: Hürriyet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir