Dedelerinin Doğdukları Toprakları Görmek İçin Gelibolu’ya Geldiler

Dedelerinin Doğdukları Toprakları Görmek İçin Gelibolu’ya Geldiler
29 Nisan 2010

1922 yılında Gelibolu’da yaşayan ve daha sonra yapılan mübadele sonrasında Yunanistan’a gidenlerin torunları ve çocukları dedelerinin yaşadıkları yerleri görmek üzere Çanakkale?nin Gelibolu ilçesine geldi.

Gelibolu Mubadilleri Derneği Başkanı Erol Okuyucu’nun yaptığı girişimler sonrası Yunanistan’ın Perea Kasabası Belediye Başkanı Aleksandris loannis ve beraberindeki 100 kişilik kafile Gelibolu iskele meydanında Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve dernek başkanı tarafından çiçeklerle karşılandı. Burada bir süre sohbet eden Perea Kasabası Belediye Başkanı Aleksandris Loannis ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, kendi atalarının da mubadele sonrası Gelibolu’ya geldiklerini söyleyince, burada dedeleri ve babaları yaşayan Yunanlı Mubadiller bu yer hakkında sorular sorarak bilgi almaya çalıştı. Gelibolu’da kalacak olan ekibe Yunanistan’dan gelecek müzikal bir toplulukta katılacağını söyleyen Perea Kasabası Belediye Başkanı Loannis, ?Gelecek olan ekibimiz Gelibolu meydanında bir konser verecek ve daha sonra, dedelerimizin ve atalarımızın yaşadıkları Yeniköy ve Fındıklı köylerini ziyarete gideceğiz. Benim de babam Gelibolu’dan gitme. Buraya daha önce de geldim. Bizi böyle dostça karşılayan meslektaşım ve dernek başkanına teşekkür ediyorum. Ben burada kendimi yabancı değil, kendi memleketimde gibi hissediyorum. Perea kasabasında Gelibolu isminde şehir var. Bu şehrin fotoğrafını yarın belediye başkanına sunacağım? dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar da bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek, ?Yıllar önce buradan giden atalarının yaşadığı yerleri görmeye gelen dostları bizde memnuniyetle kabul ediyoruz. Bu dostlarımızı burada ağırlamaktan da onur duyuyorum? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir