Dedenin Torunlara Öğütü: “Çalışmak İnsanı Terbiye Eder”

Şebnem Göksel
12/11/2015
12 Kasım 2015

Çanakkale’nin en güzel ilçelerinden biri olan Eceabat’ın, konaklama ihtiyacına cevap vermek amacıyla 12.Çağrı Döneminde TKDK’ya 24 odalı otel projesi sunan 63 yaşındaki Ferhat Ormancı, TKDK desteğiyle gerçekleştirdiği projesini anlattı.

Ferhat amcanın ailesi geçmişte Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçmüşler. Çalışkanlığı ile torunlarına örnek olan dede; “Esas mesleğim makinacılık” diyor. Geçmişte çok zor şartlarda birçok alanda çalışmak zorunda kalan, hatta bir dönem Amerika’ya kaçmayı bile düşünen Ferhat amca beş dil biliyor.
Ferhat amca Çanakkale Boğazı’na hakim, eşsiz manzaralı otel projesinin hikâyesini şöyle anlatıyor:

“2000 yılında Kabatepe yolunda eşimle birlikte her çivisinde alın terimiz olan derme çatma bir gözlemeci açtık. Zamanla burayı insanların vakit geçirmekten keyif alacağı doğal bir ortam haline dönüştürdük. 15 yıl boyunca her yıl akın akın gelen yerli yabancı turistlere karı-koca hiç yorulmadan hizmet verdik. Bu dönemde Yarımada’nın tarihi öneminden dolayı gelen çok sayıda turistin konaklama konusunda ciddi sorunlar yaşadığını gördük. Bir yandan ilçede yeterli tesis olmaması turistlerin Çanakkale’de geceleme oranını düşürürken, diğer yandan var olan işletmelerin genellikle ev pansiyonculuğu şeklinde yapılması yeterli hizmet kalitesine erişilmesini engelliyordu. Özellikle Çanakkale Savaşları’nın yıldönümlerinde buraya gelen turistler, kalacak yer bulamadıkları için çadırlarda kalmak zorunda kalıyorlardı. Biz de bu ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla burada bir otel yapmaya azmettik.”

2014 yılında TKDK’nın hibe desteklerini öğrenen Ferhat Bey, toplam yatırım tutarı 1 milyon 114 bin TL olan 24 odalı otel projesini TKDK’ya sunarak desteklerden yararlanmaya hak kazanıyor. Ferhat amca başta eşi Nefise Teyze olmak üzere oğlu, kızı, damadı ve torunları ile birlikte otelin tamamlanması için gece gündüz çalıştılar. Ailesi için en büyük mutluluğun buraya gelen konukların güler yüzle buradan ayrılması olduğunu söyleyen çalışkan dede; kimi zaman çalışmaktan yorulan ve söylenen torunlarına ise “Çalışmak insanı terbiye eder” tavsiyesinde bulundu.
Öte yandan Eceabat ilçe merkezinde boğaza nazır bir yerde yapımına başlanan otel tamamlandı. Turizm işletme belgesi aldıktan sonra yüksek kalite standartlarında hizmet verecek olan otele, proje kapsamında Kurumumuz %50 hibe desteği verecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir