Defterdar Işık, Vergi Haftası Nedeniyle ÇTSO’yu Ziyaret Etti

26 Şubat 2014

Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Vergi Haftası kapsamında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)’nı ziyaret etti.

Defterdar Mustafa Işık’a ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel ve Mehmet Özkurnaz ile Genel Sekreter Sema Sandal ev sahipliği yaparken, Defterdarlık heyetinde, Defterdar Yardımcısı İskender Polat, Gelir Müdürü Nesrin Basut, Muhakemat Müdürü Taçver Şensoy, Personel Müdürü Samime Rüzgar ve Vergi Dairesi Müdürü Sedat Vatansever yer aldılar.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’ndeki ziyarette, vergi politikaları, kayıtdışı ekonomi ve alınan önlemler ele alındı. Devletin baki devamlılığının tek unsurunun vergi olduğunu belirten ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Oda olarak 6 bin üyeyle vergi gelirlerine katkıda bulunduklarını ifade etti.

Sadık Aydoğan, devletin vergi verenden çok değil de vergilendirilmeyenden de alması gerektiğini vurgulayarak, “Devletin kayıt dışındakilerden vergi almaya başlaması, kayıt içindeki bizlerin de yükünü hafifletecektir. Vergi Haftası vesilesiyle Sayın Defterdarımızdan ricada bulunuyoruz; Vermeyenlerden de alın, verenlerin yükünü hafifletmiş olursunuz. Biz iş dünyası olarak vergide kayıt dışının önlenmesinden yanayız” diye konuştu.

Kayıt dışının en önemli sorunlardan biri olduğunu söyleyen Defterdar Mustafa Işık, şöyle konuştu:

“Alınan çeşitli önlemlere rağmen kayıt dışı maalesef devam ediyor. Ekonomide yüzde 30-37 civarında bir payı olduğunu tahmin ediyoruz. Vergide adalet ve tabana yayılma gerekiyor. Bu konuda biraz eksiklerimiz var ama düzelecektir. Herkes kazandığından hakkıyla vergi verirse, vergi bilinci yerleşirse, kayıt dışı azalacak, ekonominin önü açılacaktır.”

Yatırımcıların önünü açmak, formalitelere boğulmamak gerektiğini de ifade eden Defterdarı Işık, ÇTSO yöneticilerine hitaben, “Vergi Haftası vesilesiyle Odanıza ve üyelerinize vergi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Defterdarlığın ÇTSO ziyareti karşılıklı olarak çiçek ve çeşitli hediyeler verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir