Denizin Gizemlerini Gökçeada’da Keşfettiler

04 Eylül 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Altın’ın yürütücülüğünü yaptığı “Denizin Gizemlerini Adada Keşfedelim” isimli TÜBİTAK projesinin sertifika töreni ile resim ve fotoğraf sergisi Troia Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Aytaç Altın projeyle ilgili yaptığı konuşmada çocuklara denizi sevdirmeyi amaçladıklarını, bu amaçla da bir hedef kitlesi belirleyerek Gökçeada’ya gittiklerini ve 14 gün boyunca Gökçeada’da bulunduklarını söyledi. Toplamda 7-12 yaş arasında 67 öğrencinin gezi ve etkinliklere katıldığını belirten Altın, çocukların artık birer deniz kaşifi olduğunu ifade ederek projeye destek olan herkese teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner de konuşmasında projenin insan odaklı olmasının önemine değinerek şunları söyledi: “Çanakkale’nin her karışı deniziyle, ormanıyla, tarihi savaşların yaşandığı yerleriyle bir doğal okul. ÇOMÜ Çanakkale’nin bu özelliklerini birleştirdiği ölçüde çok başarılı programlar yapabilmekte. Bir de insana dokunan projeler son dönemde öğretim üyelerimiz tarafından daha çok yapılmaya başlandı. Binalar yapılıyor, makineler alınıyor, bunlar bir biçimde çözülüyor ama, asıl kültürü oluşturmak önemli. Onlar da genç arkadaşlarımız sayesinde, gelecek nesilleri yetiştirerek olacak. Bu anlamda ben çok sevindim. Öğrencilerimizin, heyecanı, yorgunluğu yüzlerinden okunuyor”.

Projeyi gerçekleştirenlere de seslenen Rektör Laçiner, “Burada aldığınız mesafeyi ölçmek mümkün değil. Yani bir bina yapsaydınız, maddi bazı işler yapsaydınız bu kadar çok yol alamazdınız. Öğrencilerin hayatını çok değiştirdiniz kanaatindeyim. O anlamda da bundan sonra benzeri, insana dokunan, insanı geliştiren, gelecek nesilleri bizden çok daha iyi yetiştirecek projelerin geleceğini ümit ediyorum” diyerek, emeği geçen bütün kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından öğrencilere sertifika ve madalyaları Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ile üniversite yöneticileri tarafından verildi.

Sertifika törenine Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, üniversite yöneticileri, akademisyenler ile projeye de yer alan öğrenciler ile ilgili personel katıldı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir