Deprem Dede Gazetelerdeki Ev İlanları ile İlgili Konuştu

08 Haziran 2010

Eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, son günlerde gazetelere verilen apartman satışları ile ilgili ilanların kendisini tedirgin ettiğini belirterek, “Bu ilanlara açın bakın. Birinde deprem güvenliği ibaresi var mı? Bu beni çok rahatsız ediyor. Niye bu kadar ucuza mal ediyorlar, bunu hepimizin düşünmesi lazım” dedi.

“Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi” hakkında Vali Abdülkadir Atalık’a bilgi vermek amacıyla Çanakkale’ye gelen eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Türkiye’nin depremler konusunda hassas bir ülke olduğunu belirten Işıkara, binaların depreme dayanıklı yapılmasının şart olduğunu belirterek, “Söylediğim bu sözlerle sektörü rahatsız edebilirim. Ancak ben topluma doğru bildiklerimi söyleyen birisiyim. İnşaat sektöründe gazetelere tam sayfa ilanlar veriliyor. Bu ilanlara açın bakın, birinde deprem güvenliği ibaresi var mı? Bu beni çok rahatsız ediyor. Ben rakam konuşmak istemiyorum. Niye bu kadar ucuza mal ediyorlar? Bunu hepimizin düşünmesi lazım. Buradan benim topluma mesajım şu: Oradan ev alacaklarsa alsınlar. Ancak oradan belge istesinler. Bu binalar depreme güvenli midir? Bunu sorsunlar. Bu önemli. Çünkü bakın, Rahmetli Turgut Özal’ın güzel bir projesi vardı. Toplu konut projesi. Fakat biz o projeyi kendimize uydurduk. Ucuz konut projesi haline getirdik. Yalova, Gölcük’te zamanında bir sürü siteler oluştu. 17 Ağustos depreminde bunların hepsi aşağıya indi. Yalnız orada 9 bin kişiyi kaybettik. 17 Ağustos’tan sonraki gazete ilanlarına bakın. Hepsinde deprem güvenliği ibaresi var. Ancak o ibareler yavaş yavaş ortadan kalktı. Bu da benim topluma olan vicdani borcumdur. Söylüyorum. Oradan ev alabilirsiniz. Ama evi alırken lütfen depreme dayanıklılık belgesini isteyin. Bende bu kuşku oluşturuyor. Beni tedirgin ediyor. Unutmayalım 1999 depremini. Ders alalım bunlardan” dedi.

Konuşmasında Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin ardından fay hattı üzerindeki 150 metrelik bir alana bina yapılmamasına yönelik imar yasağının 20 metreye düşürüldüğünü söyleyen Işıkara, “İnşaat mühendisi her türlü yere deprem güvenliği olan bina yapabilir. Ben bu konu ile yakından ilgilendim. Sordum. Bana o heyecanlı dönemde belediyenin bilimsel dayanağa oturtmadan böyle bir karar verdiği söylendi. Daha sonra da burada böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmış. Bu çerçevede, ‘Jeofizik etütlere bakılarak 20 metreye kadar bu bölgede inşaat yapılabilir’ denilmiş. Bunu Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da uygun görmüş. Bu olabilir. Valimize de bunu söyledim. Bir yazı da çıkarıyorlar şimdi. Kesinlikle deprem yapı şartnamesine uygun olan, bu koşulları taşıyan binaların yapılacağı belirtilecek. Ben de bu kurumun içindeyim. Bu yazı çıkarıldıktan sonra vebal onlara ait” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir