Destek TKDK’dan, Hibe çeki Vali Çınar’dan

17 Haziran 2015

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çanakkale İl Koordinatörlüğü 13.Başvuru Çağrı Döneminde sunulup incelemesi tamamlanan 7 projeyi onayladı. Toplam yatırım tutarı 17 milyon 489 bin TL olan projeler için TKDK kurum binasında “Sözleşme İmza Töreni” gerçekleştirildi. Projelerin arasında 3 soğuk hava deposu, 3 mandıra, bir de balık işleme tesisi yer alıyor. Aynı gün gerçekleştirilen “İşletmelerin Sürdürülebilirliği Eğitimi Açılış Töreni” de vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. 3 gün sürecek eğitim kapsamında Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve Arıcılık konularında kursiyerlere önemli bilgiler aktarılacak.
Her iki törene proje sahiplerinin yanı sıra, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, İl Tarım Müdürü Erdem Karadağ ve çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililer katıldı. Törende konuşan TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan; onaylanan projelerin ikisinin Merkez’den, üçünün Yenice’den, diğer iki projenin ise Biga ve Bayramiç ilçelerinden olduğunu belirterek; bu projelerin istihdam ve ekonomiye çok önemli katkılar sunacağını söyledi. Ortan ayrıca 10 Haziran’da tamamlanan 14.Başvuru Döneminde 12 milyon liralık proje kabul ettiklerini ifade etti.
Vali Çınar, yaptığı konuşmasında ilin tarım potansiyelinden ve TKDK’nın desteklerinden övgüyle bahsetti. Çınar konuşmasında: “Küçük bir şehirde bu denli büyük bir üretim kapasitesi çok önemli. Tarımsal sanayi alanında markalaşmayı bilen bir şehir Çanakkale, Kepez Limanı’ndan artık tarımsal ürünlerde ithalat -ihracat yapılabilecek bu çok önemli. Gıda ihtisas OSB çalışmamız var. Bakanlıktan teknik heyet geldi ve incelemelerde bulundu. Gıda ihtisas OSB sadece tarımsal ürünlerin olduğu bir merkez olacak, bu merkez olunca ihtisaslaşma kendiliğinden gelecek. Topraklar bereketli, kooperatifleşme seviyesi Türkiye’nin iki katı, üretim kapasitesi yüksek, deniz avantajını da kullanarak uluslararası ticarete açılacak olması da Çanakkale’nin, dünyada üretme, işleme, pazarlama merkezlerinden biri olması sonucunu doğuracaktır” dedi.
Programın sonunda proje sahipleri, hibe çeklerini Vali Çınar’ın elinden aldılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir