Devrim Cenk Ulusoy, Su Altında Yeni Bir Dünya Rekoruna Daha İmza Attı

17 Eylül 2013

Milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Kale Grubu sponsorluğunda 16 Eylül 2013 Pazartesi günü Çanakkale Küçükkuyu açıklarında gerçekleştirdiği dalışla, ulaşılması güç bir rekora daha imza attı. Su altında sınırları zorlayan rekortmen sporcu, 81 metre ile kendisine ait “Paletsiz, İp Destekli Serbest Dalış” dünya rekorunu, 4 metre daha geliştirerek 85 metreye taşıdı. Ulusoy’un tek nefesle gerçekleştirdiği rekor yolculuğu, su altında 10 kamera tarafından görüntülendi.

“Paletsiz, İp Destekli Serbest Dalış” kategorisinde 2011’de 80 metre derinliğe inerek dünya rekoru kıran Devrim Cenk Ulusoy, 2012’de ise Antalya Kaş’ta 81 metreye dalarak kendi rekorunu egale etmişti. Milli sporcu bu kez, 16 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 11.15’te Kale Grubu’nun sponsorluğunda Çanakkale Küçükkuyu açıklarında, aynı kategoride yeni bir rekor için daldı. 81 metrelik dünya rekorunu elinde bulunduran Ulusoy, kendi rekorunu 4 metre daha geçip, tek nefesle ulaşılması güç bir mesafe olan 85 metre derinliğe inip çıktı. Ulusoy bu rekorla birlikte, su altında 2 dakika 57 saniye nefessiz kaldı.

Devrim Cenk Ulusoy’a, rekor denemesi boyunca Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekorları Kulübü Başkanı Cem Karabay ile Karadeniz Dalgıçları Spor Kulubü’nden gelen 9 kişilik dip güvenlik ekibi eşlik etti. Rize’den gelen ekip, su altında 10 metre aralıklarla milli sporcunun güvenliğini sağladı.

3.5 yıl önce Çanakkale Küçükkuyu’daki rekor denemesini, kulağında oluşan sağlık problemi nedeniyle yarıda bırakan Devrim Cenk Ulusoy, “3.5 yıl boyuncu burası hep aklımda olan, olmazsa olmaz bir yerdi benim için. Çünkü oksijen deposu olan Küçükkuyu’da hazırlanmak benim için ayrı bir önem taşıyor. 81 metre ile bana ait olan rekoru, noter eşliğinde 4 metre daha yukarı taşıdığım için çok mutluyum. Bu rekoru kırmamda bana destek olan sponsorum Kale Grubu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Bu arada eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, milli sporcuya destek olmak için rekor denemesini tekneden takip ederken, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Kepez Belediye Başkanı Ömer Mutan ile Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, rekortmen Devrim Cenk Ulusoy’u ziyaret ederek kutladılar.

Kale ile sınırları zorlayan sporcu
Serbest dalışın dünyada en yaygın branşlarından biri olan “Paletsiz, İp Destekli Serbest Dalış”, sadece maske kullanabilen sporcunun, kılavuz ip boyunca dalış yaparak derine indiği ve ip boyunca sadece kas gücüyle tekrar yukarı çıkış yaptığı bir kategori… Palet kullanmadan, tek nefesle 85 metre derinliğe inip çıkan tek sporcu olan Devrim Cenk Ulusoy, su altında sınırları daha da zorlayarak üst üste kırdığı rekorlara bir yenisini daha ekledi?

Kale Grubu’nun sponsor olarak tüm çalışmalarına destek verdiği milli sporcu rekor denemesinin antrenmanlarına bir ay önce başladı. Antrenmanlarda 80 metre derinliğe rahatlıkla ulaşan Ulusoy’un, su altında yeni bir dünya rekoruna uzanan yolculuğu, noter gözlemciliği ile takip edildi ve 10 kamera tarafından kesintisiz görüntülendi.

Türkiye’ye yeni bir rekor kazandırdı
Serbest dalış branşına 2003 yılında başlayan Devrim Cenk Ulusoy, bu branşta 20’nin üzerinde Türkiye rekoru, 10 resmi dünya rekoru ve 2 resmi Avrupa rekoruna imza attı. 2 dünya şampiyonluğu, 1 Avrupa şampiyonluğuna sahip olan, ulusal ve uluslararası kategorilerde ise 600’den fazla madalya kazanan sporcu, son 3 yıldır Kale Grubu’nun sponsorluğunda Türkiye’ye yeni rekorlar ve şampiyonluklar getiriyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir