Didem Yaman, Yeni Zelanda ve Çanakkale Arasındaki Bağları Güçlendiriyor

10 Aralık 2015

Yeni Zelanda Büyükelçisi Jonathan Curr, Vali Hamza Erkal’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, 100 yıl önce savaşta kurulan bağların 100 yıl sonra barış vesilesiyle sürdürüldüğünü belirten Vali Hamza Erkal, 2016 da icra edilecek törenlerle ilgili detaylı görüşmeler yaparak, Büyükelçi Jonathan Curr’la fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Ziyarette “Ekip arkadaşlarımızla beraber Çanakkale’ye gelip Sayın Valimizle tanışmak ve yeni görevinde başarı dileklerimizi sunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diyen Yeni Zelanda Büyükelçisi Jonathan Curr Çanakkale’nin, Yeni Zelanda için özel bir yer olduğuna dikkat çekti. Her sene binlerce Yeni Zelandalının kutsal topraklara gelip, şehitlikleri ziyaret ederek saygılarını sunduğunu dile getiren Büyükelçi Jonathan Curr, 2011 yılında doktora eğitimi için Yeni Zelanda’da bulunan ve deprem sonucu hayatını kaybeden Didem Yaman anısına düzenlenen bursun talihlisine heyetlerinde yer vermekten memnuniyet duyduklarını belirtti. Bunun da Yeni Zelanda ve Çanakkale arasındaki eğitimsel bağlarda önemli bir adım olacağını söyleyen Büyükelçi Jonathan Curr, Valilik ziyaretçi defterini İmzalayarak ziyaret anısına Vali Hamza Erkal’a “Gelibolu’nun Sesleri” adlı kitap ve tabak takdim etti. Vali Hamza Erkal’da, Büyükelçi Jonathan Curr’a Polyksena Lahit Vazo takdim etti.

Didem Yaman Kimdir?

ÇOMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim elemanı olarak görevliyken, “Tarih Boyunca Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda İlişkileri” üzerine doktorasını yapmak üzere Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’ne giden Didem Yaman, 22 Şubat 2011’de ülkenin ikinci büyük kenti Christchurch’ta meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem ardından kayboldu.
Yaman, Otago Üniversitesi’nin bulunduğu Dunedin kentinde yaşamasına rağmen hafta sonu tatili için depremin meydana geldiği Christchurch kentine gitmiş, burada yanında kaldığı Çinli arkadaşı Sisi Xin ile birlikte evden çıkarken görülmüş, akibetinden haber alınamamıştı. Daha sonra Didem Yaman’ın cesedine ulaşıldı. Yeni Zelanda bu olaydan sonra, Didem Yaman anısına doktora bursu vermeye başladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir