Dilekler Kültürleri Birbirine Bağladı

14 Ağustos 2014

Çanakkale’de bu yıl 51’ncisi düzenlenen “Troia Festivali” kapsamında bir araya gelen, kendilerini “Bienaldeyiz Grubu” üyesi olarak tanıtan kadınlar “Dilek Bağı” adını verdikleri etkinlikte cami, havra ve eski kiliseye, barış ve kardeşlik mesajları yazılı kumaş parçaları bağladı.

“Dilek Bağı” isimli etkinlik kapsamında Bienaldeyiz grubu üyeleri, Fevzipaşa Mahallesi’ndeki havra önünde toplandı. Havranın duvarındaki iplere barış ve kardeşlik mesajları yazılı kumaş parçaları asan kadınlar, aynı uygulamayı Tıflı Camisi ile eski Ermeni kilisesinde de gerçekleştirdi. Havranın duvarına bağlanan bir ip, aynı mahalledeki Tıflı Camisi, ardından da eski kiliseye kadar uzatıldı. Çarşıda alışveriş ve gezinti yapan çok sayıda vatandaş da etkinliğe destek verdi.

Gruba, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da destek verdi. Gökhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu etkinlikle kültürler ve dinler arasındaki barışın vurgulanmasının amaçlandığını bildirdi. Savaşlara karşı olduklarını belirten Gökhan, “Çanakkale’de bütün dinlerin bir arada yaşadığını göstermek ve kültürlerin barış içinde yaşayabileceğini vurgulamak için bunu yapıyoruz. Bugün dünyada buna çok ihtiyaç var” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir