Din Adamları, İmamlar ve Cami Cemaati ile Yürüyüş Etkinliği

Din Adamları, İmamlar ve Cami Cemaati ile Yürüyüş Etkinliği
01 Ağustos 2014

Çanakkale’de din adamları, 2014 Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı etkinlikleri kapsamında cami cemaatiyle beraber sağlık için yürüyecek.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Burhan Kütük etkinlikle ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte düzenli fiziksel aktivite de çok önemlidir. Fiziksel aktivite; yürümek, oyun oynamak, merdiven çıkmak, bisiklete binmek gibi kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile sonuçlanan bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesine katkı sağlayan herhangi bir vücut hareketidir.
Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Meme ve kalın barsak kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, şeker hastalığının % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, iyi kolesterol seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.
Fiziksel aktivitelerin sağlık yararlarının görülebilmesi için düzenli yapılması gerekmektedir. Haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, kalın barsak ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterli olacaktır. Orta şiddette fiziksel aktivite, nefes almanın ve kalp atım sayısının normalden daha fazla olduğu, kasların zorlanmaya başladığı, orta derecede çaba gerektiren aktivitelerdir. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb.
Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71.9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum tabanlı, çok sektörlü, çok alanlı ve kültürel bir yaklaşım gerektirmektedir. Fiziksel aktivitenin önemi ve sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla özel günlerin kutlanması Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Program’ının aktivitelerinin içerisinde yer almaktadır.
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” ilan edilmiş olup, bu kapsamda 3 Ağustos 2014 Pazar günü saat: 17.30’da Şehitler Cami Önünden başlatılıp Özgürlük Parkında sonlandırılacak olan “Din adamları, İmamlar ve Cami Cemaati ile yürüyoruz” temalı yürüyüş etkinliği düzenlenecek olup, programa din adamları, imamlar, cami cemaati, sağlık çalışanlarımız, öğrencilerimiz ve tüm halkımız davetlidir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir