Diren Yırca ! Çanakkale Yanında

Diren Yırca ! Çanakkale Yanında
27 Ekim 2014

Çanakkale, Yırca halkıyla dayanışmaya gidiyor. Yırcalılar, köylerinde kurulmak istenen termik santrale ve termik santral için zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı direniyor. Soma Kolin Termik Santrali yapımı için Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırılan, köylülerin itirazına ve hukuki sürecin henüz tamamlanmamış olmasına rağmen şirketin dikenli tellerle çevirip iş makinaları ve motorlu testerelerle şimdiye dek 1000’den fazla zeytin ağacı kestiği zeytinliklerde, halk gece gündüz nöbet tutuyor. Çanakkale; tek geçim kaynakları olan zeytin ağaçlarını kaybetme ve Soma’da üçüncü termik santral tehlikesiyle karşı karşıya kalan köylülerin mücadelesine destek vermek için Yırca’ya gidiyor.

Üçüncü havalimanı yapan konsorsiyumun da içinde yer alan Kolin Şirketler Grubu tarafından Manisa’nın Soma ilçesi, Yırca köyünde kurulmak istenen termik santral için şirketin hukuksuz ağaç kesimine karşı direnen köylüler, kıyımdan geriye kalan zeytin ağaçlarını korumaya çalışıyor. Termik santralle birlikte zeytinciliğin biteceğinden ve madenlerde çalışmaya mahkum edileceklerinden, çevrenin ve sağlıklarının olumsuz etkileneceğinden endişe duyan Yırcalılar, şirketin ağaç kesmeye son vermesini istiyor. Zeytin ağaçlarının başından ayrılamıyor.

Yırca halkı, hukuki süreç devam ederken şirketin ağaçlarını kesmesine tepki göstermek, seslerini duyurmak için kesilen ağaçlarla birlikte Manisa Valiliği önünde eylem yapmıştı. Valilikten gelen açıklamada, gelen ihbarlar üzerine gerekli işlemlerin yapıldığı, kesilen ağaç başına şirkete para cezası kesildiği ifadeleri yer almıştı. Şirketin kestiği 1000’in üzerinde zeytin ağacının arasında asırlık olanlar da vardı.

Bir sabah zeytin hasadı için zeytinliklerine giden köylüler, şirkete bağlı 4 dozer ve yaklaşık 100 görevlinin ağaçları kesmesiyle karşılaşınca tepki göstermiş; şirket çalışanları ile köylüler arasında tartışma yaşanmıştı. Çıkan arbedede zeytin ağaçlarını savunan köylüler ve Greenpeace yetkilileri şirketin özel güvenlik çalışanları tarafından darp edilmiş, elleri kelepçelenmiş, biber gazı sıkılmıştı. Köylüler hastaneye götürülüp ilk tedavileri uygulandıktan sonra şirket çalışanlarından şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine çevre mücadelesi örgütleri Kolin Şirketler Grubu’nun İstanbul Levent’deki binası önünde Yırca’daki hukuksuz ağaç kesimine ve köylülerin darp edilmesine tepki göstermiş, Yırca için dayanışma çağrısı yapılmıştı.

Çanakkale ve yöresindeki çevre mücadelesi örgütleri de Yırca’nın dayanışma çağrısına sessiz kalmadı. Daha önce de Yırca’ya giderek zeytin nöbetine destek veren çevre aktivistleri, yeniden Yırca’ya gitme kararı aldı.

Kazdağları ve bölgesini termik santrallere, madenciliğe ve kirli sanayiye karşı korumak için yıllardır büyük mücadeleler veren Çanakkale Çevre Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisini unutturmamak için oluşan, her ayın 13’ün kömürlü termik santrallerin sağlığa, tarıma ve işçilerin hayatına olumsuz etkilerini anlatan eylemler yapan Çanakkale Dayanışması, 28 Ekim’de Yırca’ya doğru yola çıkacak. Araç saat 12.30’da eski otogar önünden kalkacak. O gece köylülerle birlikte zeytin ağaçlarının başında nöbet tutulacak. 29 Ekim günüyse köylülere zeytin hasadında yardım edilecek. Çanakkale Çevre Platformu ve Çanakkale Dayanışması, tüm Çanakkale’yi Yırca ile dayanışmaya, köylülerin zeytin ağaçları için sürdürdükleri mücadeleye destek olmaya, zeytin nöbetine katılmaya çağırıyor.

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu içerik Güneş Dermenci’nin izniyle, gunesinenerjisi.wordpress.com adresli blogundan alınmıştır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir