DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Çanakkale'de

14 Mayıs 2009

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, makyajlı bir anayasa istemediklerini, 12 Eylül Anayasası’nda toplumsal mutabakatla A’dan Z’ye değişiklik yapılmasından yana olduklarını söyledi.

Disk Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ile birlikte Çanakkale’ye gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, sabah saatlerinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye’nin temel ciddi sorunlarının bulunduğunu belirterek, “Birinci sorun, yaşanan işsizlik ve yoksulluk sorunudur. Bu bölgeyi de çok etkileyen bir sorun. Yalnız yerel yönetimlerdeki istihdamla bu sorun çözülmüyor. Bu sorunu bir bütün olarak ele almak lazım. Bu işsizlik ve yoksulluğun ortaya çıkardığı bir tahribat var. Her şeyden önce umutsuzluk var. O umutsuzluk şu. Yarın çalışanlar ne ile karşılaşacağını bilmiyor. Bir güvence altında değiller. Böyle bir karamsar tablo ile her gün karşı karşıyalar. Çiftçinin durumu da çok iyi değil” dedi.

“ÜLKEDE DEMOKRASİ ALANINDA BİR SORUN VAR”

Türkiye’de demokrasi alanında bir sorun olduğunu ifade eden Çelebi, “Birçok alanda hukuksuzluk, adaletsizlik devam ediyor. Bir yandan da anayasa değişikliği tartışmaları sürdürülüyor. Biz DİSK olarak şu açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye’de bir anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Ancak makyajlı ve oligarşik bir anayasa istemiyoruz. Yalnız kendi iktidarını muhafaza eden bir anayasa değişikliği istemiyoruz. Temelde 12 Eylül Anayasası’nda A’dan Z’ye değişiklik yapılmasından yanayız. Bunun da çok geniş kesimlerden ve toplumsal bir mutabakat ile oluşması lazım. Meclis’te çoğunlukla el kaldırarak bunun değiştirilmesini istemiyoruz. Burada farklı iradelerin ortak mutabakatına ihtiyaç var. Biz bu konuda DİSK olarak ciddi bir çalışma yaptık. 1 Haziran günü Türkiye’nin en değerli anayasa hukukçuları eşliğinde bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Daha önce bu konu ile ilgili çalışmalarımız oldu. 1.5 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin en önemli anayasacılarının katılımı ile bir çalışma yapıldı. Bizim sunduğumuz anayasa bir makyaj değişikliği olmayacak” şeklinde konuştu.

“DOĞRU POLİTİKALAR İLE KRİZ SORUNU AŞILABİLİR”

DİSK olarak Türkiye’nin ekonomik krizden çıkması için her türlü çalışmayı yaptıklarını da kaydeden Çelebi, “Ayrıca ülkenin bu kriz ortamından çıkması konusunda mücadelelerimiz olacak. 1 Mayıs’larda yaptığımız birçok güzel çalışma oldu. Ancak yalnız bir günkü başarıyı ele almadan bunu 365 güne yayarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugüne kadar yalnız eleştiren değil, alternatif çözümleri de kamuoyu ile paylaşan taraf olduk. Biz sadece klasik eleştiri yapmadık. Hangi tedbirlerle Türkiye gerçekten yeniden gerçek kimliğine kavuşur, bunlarla ilgili çalışma içerisindeyiz. Oldukça yoğun bir işsizlik karşısında neler yapabiliriz, bunların çözümünü arıyoruz. Birçok ülke de bunu başarabiliyor. Hep bu gibi durumlarda küresel krizden bahsedilir. Bizim gibi ülkelerle kıyaslanan Polonya, Romanya, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde büyüme oranı yüzde 7 ve 9’lara ulaşan noktalara geldi. Demek ki izlenen bölgesel politikalar ve ülke politikaları doğru uygulandığında bu sorunlar aşılabiliyor” dedi.

Çanakkale Belediye başkanı Ülgür Gökhan da Süleyman Çelebi’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek örgütlü çalışmanın öneminden bahsetti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir