Disko Müziği Eşliğinde Teravih Namazı

Disko Müziği Eşliğinde Teravih Namazı
12 Ağustos 2010

Çanakkale’de Ramazan ayının başlaması ile birlikte Barbaros Mahallesi’ndeki Kayserili Ahmet Paşa Camii’ne 50 metre mesafede kurulan lunapark, teravih namazını kılan cemaati şok etti. Disko müzik eşliğinde teravih namazı kılmaya çalışan cemaat zaman zaman duaları şaşırırken, imam da zor anlar yaşadı.Çanakkale’de 47. Uluslararası Troia Festivali ile Ramazan ayının aynı tarihe denk gelmesi, ilginç görüntülerin yaşanmasına sebep oldu. Her yıl Sarıçay yatağında kurulan lunaparkın Kayserili Ahmet Paşa Camii’ne 50 metre mesafede kurulması teravih namazı için camiye gelen cemaate zor anlar yaşatıyor. Eğlencenin doruk yaptığı saat 22.00 sıralarında lunaparkta müzik sesinin sonuna kadar açılması, o saatlerde teravih namazı için camiye akın eden vatandaşları zor durumda bırakıyor. Disko müziği eşliğinde teravih namazı kılmak zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar, bu duruma tepki göstererek, “Camiye huşu içinde namaz kılmaya gelmemize rağmen aşırı müzik sesiyle duaları şaşırıyoruz. Ramazan ayı içinde camiye bu kadar yakın bir yerde lunapark kurulamaz. Bu kişilerin hiç olmazsa teravih namazının kılındığı saatlerde müzik sesini kapatmaları gerekir. Belediye yetkilileri ile diğer ilgililerin bu konuda gerekeni yapmalarını ve sorunu çözmelerini istiyoruz. Ramazan ayında müzik eşliğinde teravih namazı kılmak istemiyoruz” dedi.

Güncelleme: 14 Ağustos 2010

DİSKO MİZİK EŞLİĞİNDE TERAVİH NAMAZINA BELEDİYE EL KOYDU

Çanakkale’de Ramazan ayının başlaması ile birlikte Barbaros Mahallesi’ndeki Kayserili Ahmet Paşa Camii’ne 50 metre mesafede kurulan lunaparktan gelen aşırı müzik sesinin teravih namazını kılan cemaate zor anlar yaşatması belediyeyi harekete geçirdi.

47. Uluslararası Troia Festivali kapsamında Kayserili Ahmet Paşa Camii’ne 50 metre mesafede kurulan lunaparktan gelen aşırı müzik sesinin teravih namazı kılan vatandaşları zor durumda bıraktığı konusundaki haberlerin gazete ve televizyonlarda yayınlanmasının ardından hareket geçen belediye ekipleri bu müzik yayınının namaz saati sırasında kapatılması konusunda yetkilileri uyardı. Teravih namazı saati olan 22.05?den itibaren müzik yayınının yaklaşık 45 dakika durdurulması konusunda lunapark yetkililerini uyaran zabıta ekipleri bu uyarıyı dikkate almayanlar hakkında gerekli yasal işlemin yapılacağını açıkladılar.

Bu arada disko müziği eşliğinde teravih namazı kılmak zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar ise geç kalınan bu uygulamanın daha önceden yapılması gerektiğini belirterek, ?Ramazanın başladığı ilk gün bu uygulama yapılmalıydı. Bu durumun sık sık kontrol edilmesini ve teravih namazı saatinde müziğin kapatılması konusuna riayet edilmesini istiyoruz? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir