Diyabet Hastalarından Düdüklü Şemsiyeli Yürüyüş

Diyabet Hastalarından Düdüklü Şemsiyeli Yürüyüş
13 Kasım 2009

Çanakkale Devlet Hastanesi Diyabet Eğitim Polikliniği tarafından organize edilen etkinlikte Çanakkale’deki diyabet hastaları “Dünya Diyabet Günü” kapsamında düdük, balon ve şemsiyelerle yürüyüş düzenledi.

Sabah saatlerinde Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen diyabet hastaları saksafon müziği eşliğinde ellerinde pankart ve dövizlerle Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Etkinlikte bir konuşma yapan Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hakan Çetin, Çanakkale’de ?Dünya Diyabet Günü ? etkinlikleri kapsamında böyle bir organizasyon yaptıklarını belirterek; ?Bugün dünyada 250 milyondan fazla kişi diyabetle yaşıyor ve her yıl 3 milyon kişi bu hastalığın komplikasyonları sonucu hayatını kaybediyor. 2006 yılında Birleşmiş Milletler 14 Kasım’ı ?Dünya Diyabet Günü? olarak ilan etti. Bu yönergeyle ilk kez bulaşıcı olmayan kronik bir hastalık küresel tehdit olarak kabul edildi. Biz de Çanakkale Devlet Hastanesi olarak bu gün sebebiyle bu etkinliği düzenlenerek Çanakkale halkının dikkatini dünyaya her geçen gün sayısı artan bu hastalığa çekmeyi amaçladık? dedi.
Şeker hastalığının teşhisinin çok kolay olduğunu da belirten Dr. Hakan Çetin, ?Basit ve ucuz bir kan tahlili ile teşhisi konabilen, iyi takip ve tedaviyle kontrol altında tutulması mümkün olan şeker hastalığı, yeterince tanınmaması ve ciddiye alınmaması nedeniyle her yıl binlerce hastanın hayatını karartmaktadır. Bizler diyabet hastalarından hastalıklarını iyi tanımalarını, kontrollerini düzenli yapmalarını, tedaviye başlarken zaman kaybetmemelerini ve teraviden de asla sıkılmamalarını istiyoruz? dedi.

Yapılan konuşmaların ardına balonların havayla bırakılması ile etkinlik sona erdi. Etkinliğe Çanakkale Devlet Hastanesi’nden doktor ve hemşireler de katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir