Diyet Uzmanı Didem Özgün Güner: “Sonbaharda Sağlıklı ve Formda Kalmak İçin Beslenmeye Dikkat”

Diyet Uzmanı Didem Özgün Güner: “Sonbaharda Sağlıklı ve Formda Kalmak İçin Beslenmeye Dikkat”
20 Ekim 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uygulama Araştırma Hastanesi Diyet Uzmanı Didem Özgün Güner, kış mevsimine adım adım yaklaştığımız bu günlerde sağlıklı ve formda olmak için beslenme ve kilo kontrolüne dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan diyet uzmanı Didem Özgün Güner, yaz mevsiminin etkisini yitirmeye başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip gibi birçok hastalığın kendini göstermeye başladığını belirterek, “Bu sebeple yaz aylarına göre beslenme ve kilo kontrolü biraz göz ardı edilir. Sonbaharın oluşturduğu duygu durumumuzdaki değişiklikler ise kişiyi yemek yemeye yönlendirir. Oysa bu mevsim gereği bağışıklık sistemini güçlendirmek, formda kalmak, sonbaharın getirdiği hüznü yenmek için mutluluk verici besinlere yer vermek gerekir. Beslenme programı bu strateji ile kişiye özel olarak oluşturulmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü, bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek beslenme içeriğinin A, C, E vitaminlerinden, Se, Zn, Mg. gibi minerallerden, Q3- Q9 yağ asitlerinden, zengin besinlerden oluşmasını önermektedir” açıklamasını yaptı.

Diyet uzmanı Didem Özgün Güner, sonbaharda stratejik beslenme planı hakkında da bilgi vererek, “İlk önce gün içinde tüketilen karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırmak adına 2-2.5 litre su, haftada ise 2-3 kez mevsime uygun balık doğru pişirme yöntemi ile tüketilmelidir. Bu mevsimde salata, sebzeler, meyve ve tahıl ürünleri ile posadan zengin bir beslenme sağlanarak mevsim geçişlerine bağlı oluşabilecek konstipasyon sorunu engellenmelidir. Isı değişikliğine uyum sağlayabilmek için harcadığı enerjiyi düşüren vücuda doğru miktarda enerji vererek ve bunu fiziksel aktivite ile destekleyerek yeni bir beslenme planı benimsenmelidir. Dünya Sağlık Örgütü bu kapsamda tempolu yürümeyi önermektedir. D vitamini gereksinimini karşılamak, kendimizi iyi hissetmek için günlük 20 dakika açık havada kalınmalı, günlük yeterli miktarda mutluluk verici besinlerden olan muz, taze sıkılmış portakal suyu, ceviz ve kakaolu besinlere ver verilmelidir. Bu mevsimde ayrıca protein ve kalsiyum içeriği açısından önemli olan süt ve ürünleri tüketilmelidir” dedi.

Konuşmasında sonbahardaki duygusal değişimler sırasında şahısların kendilerini ödüllendirmeleri için bazı yöntemlere başvurabileceklerini de belirten diyet uzmanı Didem Özgün Güner, “Sizlere sonbahardaki duygusal değişimler sırasında kendimizi ödüllendirmek ama formda olmaktan da vazgeçmemek adına önerebileceğim tatlı grubu ise çocuk ürünleri olarak sınıflandırdığımız, süt içmeyen çocuklar için hazırlanmış meyveli, çikolatalı süt ürünleri, barlar, çikolata dilimleri ve pudinglerdir” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir