“Doğayı tahrip ettiğimiz zaman, bunun geri dönüşü imkansız”

06 Haziran 2015

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası kapsamında Halk Bahçesinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinlikler kapsamında, temiz ve sağlıklı bir çevre bilincine vurgu yapıldı.
Etkinliğe, Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar ve Özleyiş Çetin başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ÇAKAB temsilcileri ve çok sayıda öğrenci ile davetli katıldı. Etkinlikte bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, etkinliğin Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, ÇAKAB, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve okullar gibi çeşitli kurumların ortaklığında düzenlendiğini belirterek, çevre korumasında da el birliği yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Gökhan, “Doğayı tahrip ettiğimiz zaman, bunun geri dönüşü imkansız. Bu güzellikleri gelecek nesillere de bırakmalıyız. Çanakkale orman varlığı yüzde 56’lara varan çok önemli bir il ama biz ormanlarımızı yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu konuda çok duyarlı olması gerekir. Biz, bu duyarlılığı gösteriyoruz. Kazdağlarında siyanürle altın işletme faaliyetleri ve termik santrallere karşı mücadele ediyoruz” diye konuştu. Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi olarak, Düzenli Çöp Depolama Alanı ve Atık Su Arıtma Tesisi ile birlikte iki önemli çevre projesini hayata geçirdiklerini belirterek, çere koruma bilinciyle proje ve çalışmalara devam edildiğini söyledi. Başkan Gökhan, sadece çevre değil, emanetimiz olan sokak hayvanları için de çalışmalar gerçekleştirildiğini belirterek, kedi evleri, mama ve su kapları gibi projelerin ardından Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutuları’nın da şehrin çeşitli noktalarına konularak, hem geri dönüşümün sağlanacağını hem de sokak hayvanlarının beslenebileceğini kaydetti.
5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleşen dans gösterilerinin ardından çevre dostu kurum ve kuruluşlara plaketleri takdim edilirken, Okullar Arası Atık Pil Toplama Kampanyası ile Okullar Arası Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyasında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi. Yarışmalar sonucunda Atık Pil kategorisinde Biga Ortaokulu birinci olarak masa tenisi, Özlem Kayalı İlkokulu ikinci olarak spor seti, Kepez Atatürk İlkokulu üçüncü olarak satranç takımı ve eğitim panosu kazandı. Atık yağ kategorisinde ise Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci olarak masa tenisi, İmam Hatip Ortaokulu ikinci olarak projeksiyon ve Sosyal Bilimler Lisesi de üçüncü olarak yazıcı almaya hak kazandı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri, pilav ikramı ile son buldu.

Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutuları Kordonda!
Etkinlikler kapsamında açılan Çanakkale Belediyesi stantlarında ise, geri dönüşüm kafeslerine atılan plastik atıkların ekonomiye geri kazandırılması sonucunda sokak hayvanları için alınan kulübeler sergilenirken, en dikkat çeken ürünlerden biri de Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutuları oldu. İki adet dönüşüm kutusunun Kordonboyu ve Yeni Kordona konulacağı belirtilirken, güneş enerjisi ile çalışan makinelere atılan plastik atıkların, sokak hayvanlarına mama ve su olarak geri dönüşü sağlanıyor. Böylelikle hem çevre korunuyor, hem de sokak hayvanlarına sahip çıkılmış olunuyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir