Doğum Gününde Ölen Gencin Organları Bağışlandı

11 Temmuz 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesinde, geçirdiği motosiklet kazası sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 29 yaşındaki şahsın organlarını bağışlayan annesi ile eşi aldıkları kararı açıklarken gözyaşlarına hakim olamadı. Doğum gününü kutlamaya hazırlanırken hayatını kaybeden gencin organları 4 kişiye hayat verecek.

Karabiga doğumlu Ümit Gür’ün (29), önceki gün Çan’da geçirdiği motosiklet kazası sonucu ağır yaralı olarak Çanakkale Devlet Hastanesi’ne getirildiğini belirten Organ Bağışı Çanakkale Koordinatörleri Hemşire Emine Karakaya ve Gönül Pınarcıoğlu, “Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan hastamızın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine durumu eşi ile annesine bildirdik. Bunun ardından Ümit Gür’ün annesi Emel Kocausta ve eşi Sevgül Gür organları bağışlama kararı aldıklarını bize bildirdiler.

Bizlerde organ nakli koordinasyon bölge merkezleri ile temasa geçtik. Yapılan çalışmalar sonunda nakil için uygun olan hastalar tespit edildi. Yapılacak çalışmayla hastanın kalbi Ankara Başkent Hastanesi’ne, karaciğeri Malatya İnönü Üniversitesi’ne ve böbrekleri de Bursa Uludağ Üniversitesi’ne gönderilecek. Böylece hastamız 4 kişiyi sağlığına kavuşturacak. Bizler hayatını kaybeden Ümit Gür’e rahmet diliyor, annesi ve ailesine de aldıkları bu önemli karar sebebiyle teşekkür ediyoruz. Buradan herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyoruz” dedi.

ANNE BAĞIŞ KARARINI AÇIKLARKEN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Öte yandan, oğlunun Çan ilçesinde bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalıştığını belirten anne Emel Kocausta, 29 yaşındaki evladının organlarını bağışlama kararını açıklarken gözyaşlarına hakim olamadı. Oğlunun nüfus kağıdındaki fotoğrafını öperek koklayan anne, “12 Temmuz 1982’de doğan oğlumun doğum gününü kutlamak üzereyken o bize böyle bir sürpriz yaptı. Bu acıya nasıl katlanırız bilemiyorum. Acımız çok büyük. Herkesin organ bağışı konusunda duyarlı olmasını istiyorum. Benim oğlum bugün 4 kişinin yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayacak. İnşallah oğlumun organları ile sağlığına kavuşacak kişiler dua ederler” dedi.

27 yaşındaki eşi Sevgül Gür ile annesi Emel Kocausta’yı hastanede yalnız bırakmayan yakınları ise kendilerini teskin etmeye çalıştı. Evli ve 5 yaşında bir çocuğu bulunan Ümit Gür’ün organlarının yaklaşık 5 saat sürecek ameliyatın ardından Ankara, Bursa ve Malatya’ya gönderileceği öğrenildi.

ORGANLARIYLA DÖRT KİŞİYE HAYAT VEREN ÜMİT, TOPRAĞA VERİLDİ

Çan’da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve organlarıyla dört kişiye hayat veren Ümit Gür (29), memleketi Çan’da toprağa verildi.

Kaleseramik Fabrikaları’nda güvenlik görevlisi olarak çalışan ve geçirdiği motosiklet kazası sonucu ağır yaralı olarak Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırılan, beyin ölümü gerçekleşince annesi Emel Kocausta ve eşi Sevgül Gür tarafından organları bağışlanan Ümit Gür’ün cenazesi Çan Merkez Yeni Camisi’nde İmam-Hatip Mehmet Kahya’nın kıldırdığı cenaze namazından sonra Çan Belediyesi Şehir Mezarlığı’na defnedildi. Organlarından kalbi Ankara Başkent Hastanesi’ne, karaciğeri Malatya İnönü Üniversitesi’ne ve böbrekleri de Bursa Uludağ Üniversitesi’ne gönderilerek dört kişiye hayat veren Ümit Gür’ün cenazesine Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Kale Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Gula, Kaleseramik Personel ve İnsan Kaynakları Müdürü Mehmet Tosun, işçi temsilcisi Halil Karadeniz, çalıştığı güvenlik şirketi temcilcisi Nihat ve Gökhan Aydın, Kale Grubu çalışanları, mesai arkadaşları, eşi ve beş yaşındaki oğlu Kerem ile ailesi katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir