Domates, Eceabat’ta Çiftçinin Yüzünü Güldürüyor

Domates, Eceabat’ta Çiftçinin Yüzünü Güldürüyor
22 Temmuz 2009

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde üretilen ve geçen yıl 22 kilogramlık kasası 2 TL’ye satılan, bu sene ise 8 TL’den alıcı bulan domates, çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Emekli Ziraat Mühendisi Öcal Gezen, ilçede bu yıl yaklaşık 2 bin 500 dönümlük bir alanda, erken ve geç olarak iki dikim yapıldığını söyledi.

Bu yıl domates fiyatlarının geçen yıllara oranla üreticisinin yüzünü güldürdüğünü belirten Gezen, geçen yıl 22 kilogramlık bir kasa domatesin 2 TL’ye kadar düştüğünü, kilosunun ise yaklaşık 10 kuruşa kadar gerilediğini kaydetti.

Öcal Gezen, fiyatların düşmesi dolayısıyla, bazı çiftçilerin domateslerini salça fabrikalarına verdiğini, bazılarının ise ürünlerini tarlada bıraktığını ve emeğinin karşılığını alamadığını dile getirdi.

Bu yıl ise 22 kilogramlık bir kasa domatesin 8 TL’ye alıcı bulduğunu ifade eden Gezen, bu rakamın geçtiğimiz günlerde 20 TL’ler civarında olduğunu ifade ederek, ”Ege Bölgesinde yetiştirilen market tipi domateslerde hasat sonuna gelinmesi dolayısıyla, Eceabat domatesinin bundan sonra rağbet göreceğini tahmin ediyorum” dedi.

Gezen, yaklaşık 2 bin 500 dönümlük alanda domates tarımının yapıldığı Eceabat’ta, bu yıl 12 bin 500 tonluk bir rekolte sağlanmasının beklendiğini, hava şartlarının normal seyrettiğini ve zararlı hastalıkların da fazla yaşanmadığını anlattı.

İlçeye bağlı Yalova köyünde 30 yıldır çiftçilik yapan Selamettin Gören de, bu yıl çiftçinin zor bir yıl yaşadığını, özellikle buğday ve arpa fiyatlarının çok düşük seviyelerde seyrettiğini dile getirdi.

Çiftçilerin tek umutlarının domates olduğunu kaydeden Gören, bu yıl domates dikiminin, geçtiğimiz yıllara oranla az olması dolayısıyla fiyatların üreticiyi tatmin eder nitelikte olduğunu, ancak kasa fiyatlarının 5 TL’nin altına düşmesi halinde domatesin de çiftçiyi kurtaramayacağını söyledi.

[Haber Kaynağı: Star]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir