‘Domates Saçlı Çocuk’ – Tiyatro

‘Domates Saçlı Çocuk’ – Tiyatro
29 Mayıs 2011

2007 yılında Ankara’da kurulan Düşizi Oyuncuları, 2011 yılında Çanakkale’de sahneye tekrar merhaba diyecek. Grup daha önce Çanakkale’de animasyon etkinlikleriyle kendini tanıtmıştı. Şimdi de 04 Haziran 2011 tarihinde saat 14:30 ‘da Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu’nda “Domates Saçlı Çocuk” adlı çocuk oyunlarıyla Çanakkalelilerle buluşacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilköğretim 1. kademede sergilenmek üzere 3/ 12 yaş çocuk algısına ve gelişimine uygun olarak sahneye konan Domates Saçlı Çocuk adlı tiyatro oyunu; farklı olanı, ötekileştirip dışlamadan kabul edebilmeyi, bu farklarla beraber uyumlu bir yaşamın sürdürülebileceğini keyifli bir dille çocuğa öğütlüyor.

Oyuncu kadrosu 3 kişiden oluşan oyun Prof. Dr. Üstün Dökmen tarafından incelenmiş, Dökmen’in de olumlu düşüncelerini kazanmıştır. İzleyicilerinden ve eğitmenlerden aldığı övgülerle de bunu kanıtlamıştır.

Oyunda mahalleye yeni taşınan domates saçlı çocuk birisi ve ikisi adlı tiplerle bir kaza sonucu tanışır, birisi ve ikisi domates saçlı çocuğun arkadaşlık ve oyun oynama teklifini reddederler. Onun farklarıyla dalga geçip onu ötekileştirirler. Sonrasında ise domates saçlı çocuk ikisinin başından geçen sıkıntılı bir durumun çözümünde yardımcı olur ve ikisinin güvenini kazanır. Ancak birisi olumsuz tavrında ısrar edip her iki tiple de yollarını ayırır. İkisi ve domates saçlı çocuk birisinin hatasını anlaması ve onunla dost olabilmek için ona bir oyun oynarlar ve birisinin domates saçlı çocuğu empati yoluyla anlamasını sağlarlar. Bundan sonrasını ise final şarkısı yeterince özetliyor:

Onun çorapları yeşil
Bizimkiler mordu
Elbisesi kırmızı
Bizimkiler mavi
Saçları domatesten
Bizimkiler değil
Olsun ne fark eder
Oynuyoruz hep beraber..!

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir