Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Domates Üreticisine ‘Küllenme’ Uyarısı

Domates Üreticisine ‘Küllenme’ Uyarısı

Çanakkale?de domates üreticileri üründe zarara sebep olan ?Küllenme? hastalığına karşı uyarıldı.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri domatesin Çanakkale?de açık tarla yetiştiriciliği olarak ilk turfanda, orta dönem ve son turfanda olarak üretildiğini belirterek, ?İlimizde 2008 yılında 68.720 dekarı sofralık, 33.964 dekarı salçalık olmak üzere toplam 102.684 dekar alanda üretimi yapıldı. Bundan da 335.413 tonu sofralık ve 210.472 tonu da salçalık olmak üzere toplam 545.885 ton ürün alındı. 2009 yılında ise ilimizde 89.659 dekar sahadan 484.122 ton domates üretilmesi bekleniyor? dedi.

Domateste küllemesi hastalığının yaprakta küçük ve ince ipliksi doku kümeleri ve sarı lekeler yardımıyla rahatlıkla gözle görünüp tanınabildiğini de belirten yetkililer, ?Bunun etmeni bir fungustan oluşuyor. Hava sıcaklıklarının yüksek seyrettiği dönemlerde hastalığın çıkma ve yayılma şansı artıyor. Leveillula taurica küllemesi domatesin yanı sıra biber ve patlıcanda da çok ciddi ekonomik kayıplara neden olabiliyor. Son günlerde yapılan arazi çalışmalarında özellikle son turfanda domates üretim sahalarında yapılan incelemelerde yoğun bir külleme hastalığının başladığı tespit edilmiş ve il müdürlüğümüz çiftçi mesaj hattına üye üreticilerimize SMS ile gerekli uyarı yapılmıştır. Bu konuda üreticilerimizin en kısa sürede gerekli mücadeleye başlamaları şart? dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir