Dönem Başkanı Gülay Sarışen görevi devraldı

21 Aralık 2015

Türkiye Kent Konseyleri’nin 7. Buluşması Çanakkale’de gerçekleşti. Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Dönem Başkanlığı Yalova Genel Sekreteri Hasan Soygüzel’den Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen devraldı.

Türkiye Kent Konseyleri’nin Çanakkale buluşması devir teslim töreni ile başladı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği toplantısına birlik üyesi 39 Kent konseyinden Başkanlar ve Genel Sekreterler, Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, tematik ve mahalle meclisi yürütme kurulları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz; “Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin başkanlık görevi bir yıl görev yapmak üzere yürütme kurulunun içinden seçiliyor. Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Yürütme Kurul üyesi Gülay Sarışen 2016 yılında Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin başkanlığını yapmak üzere görevi teslim alacak. Bu görevi 2015 yılında Birlik başkanlığını yürüten Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel’den sizlerin huzurunda devralacak.” dedi.

Yalova Genel Sekreteri Hasan Soygüzel; “Daha sivil bir ortamda bize böyle bir yenilik katarak değişim yapıldığı için teşekkür ederim. Biz 2010 Yılında Bursa’da bir araya gelmiştik. Türkiye Kent Konseyleri Buluşması adıyla bir toplantı gerçekleştirilmişti.  Bu toplantının amacı artık her şehirde Kent Konseyi kuruluyor. Kent Konseylerinin arasında bir iletişim ve işbirliğine ihtiyacı var ve bunu nasıl sağlayabiliriz sorusuna cevap aramaktı. O zaman oluşturulan teknik komite bu yapıyı planladı. Uzun toplantılar bilgilendirmeler bölgesel toplantılar yapılarak bugüne gelindi. O günlerde bu kadar başarılı olabileceğimizi çok öngörmüyordum. Kent Konseyleri gönüllü yapılar. Tüzel kişiliği yok. Fahri olarak kentini seven kentiyle ilgili derdi olan ve şehrin meselesini kendi derdi yapan insanların toplandığı yer. Böylesine uzaktan bakınca güçsüz bir yapının bir araya geldiğinde güçlü bir yapı ortaya çıkarabileceğini anlaşıldı. Bugün bu salonda ne kadar iyi bir iş yaptığımızı, emek ve başarı ortaya koyduğumuzu görüyorum. Öncelikle yürütme kurulunda görev alan arkadaşlarımız ve tüm kent Konseyleri başta başkan ve genel sekreterleri olmak üzere bu yapıda gönüllü olarak olan insanların başarısı. Gönüllü çalışmalara katkı veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Yaklaşık bir ay önce Ankara’da yapmış olduğumuz strateji toplantısında faaliyet raporunu paylaşmıştım. Biz öncelikle Ankara üzerinde lobicilik faaliyeti yapmaya dikkat ettik. Dört siyasi parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ile Kent Konseyleri konusundaki düşüncelerini almak ve bizim görüşlerimizi iletmek üzere toplantılar gerçekleştirdik. Partilerin seçim bildirgelerini analiz ettik. Hepsi Kent Konseyleri ile ilgili olumlu şeyler söylüyorlar. Siyaseten insiyatif alın dedik. Şehirlerin bir takım problemleri ile ilgili toplantılar gerçekleştirdik. Kent Konseyleri gerçekten iyi insanların olduğu bir yapı. Herkes gönüllü olarak yer alıyor. Şehrin meseleleri ile gönüllü olarak çözüm bulmaya çalışan insanlar siz de takdir edersiniz ki iyi insanlardır. İyi insanların arasında bulunmak benim için mutluluk vesilesi oldu.” dedi. Hasan Soygüzel, konuşmasının ardından Türkiye Kent Konseyleri Birliği 7’inci Dönem Başkanı ve Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen’e Türkiye Kent Konseyleri Birliği Bayrağını devretti.

Görevi devralan 7.Dönem Başkanı Sarışen ise konuşmasında “Çanakkale Kent Konseyi olarak kocaman bir ailem var arkamda. Ailem adına bayrağı teslim alıyorum. Çünkü bu ekip işi. Bu, Türkiye’de büyük bir aileye dönüştü. Gelen bütün Kent Konseyi başkanlarımıza ve genel sekreterlerimize teşekkür ediyorum. Sahne önünde değil arkasında olan birisiyim. Bu göreve seçilmekten dolayı heyecanlıyım. Soyguzel’e, Birlik üyesi  Kent Konseyleri adına teşekkür etmek istiyorum.  Bursa’daki Kent Konseyleri sempozyumunu hatırlıyorum. “Sorunlar farklı ama çözümlerde ortaklık olması gerekiyor ve onun için Birlik oluşması gerekiyor” denilmişti. O gurubun oluşturulmasına katkı sunanlara,  Bursa’ya, Gaziantep’e, Karabük’e, Kahramanmaraş’a, Giresun’a, Batman’a, Şanlıurfa’ya, Yalova’ya, Kocaeli’ye, Çanakkale’ye teşekkür ediyorum. Onlardan çok şey öğrendim. Bugün daha da gelişen ve büyüyen bu farklılıkların  takımına teşekkür ediyorum. Bu ekibi seviyorum.”

Sarışen de konuşmasının ardından, yapmış olduğu çalışmalardan  dolayı  6’ıncı Dönem Başkanı Hasan Soygüzel’e,  Birlik üyeleri adına bir teşekkür plaketi   verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir