Dört Yıldır Rehberlik Paralarını Alamıyorlar

Dört Yıldır Rehberlik Paralarını Alamıyorlar
04 Ocak 2011

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki bir tanıtım merkezinde çalışan rehberlere paralarının ödenmediği iddia edildi.

4 yıldan beri firmadan 38 kişinin 25 bin TL’ye yakın alacağının olduğunu iddia eden emekli öğretmen Mustafa Tellioğlu, “2007 yılında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yer alan Kilye Ana Tanıtım Merkezi’ni işleten şirket o zaman ki alan kılavuzları ile anlaşma yapamayınca rehber bulma sıkıntısı çekti. Bunun üzerine tarihi yarımadada eğitici olarak emekli öğretmenler ile bu konuda uzman kişilerden yardım istendi. Bu sırada bazı arkadaşlarımız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan kurslara giderken, bazı arkadaşlarımız da Kültür Bakanlığı’nın açtığı enformasyon memurluğu sınavına girdi. Buradan da gerekli belgeleri aldı. Bu belgelerle Kilye Ana Tanıtım Merkezi’nde rehberlik yapmak üzere o dönemde Kilye Ana Tanıtım Merkezi’ni işleten firma ile sözlü olarak anlaşma yaptık. Yaklaşık 3-4 ay bu şekilde arkadaşlarımız Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda rehberlik hizmetinde bulundu. O zamanlar 70-80 kişi burada çalıştı. Bu kişilerin 38 tanesi ise emeklerinin karşılığı olan paralarını alamadı. Alacak tutarımız yaklaşık 25 bin TL civarında. Burada ilgili firmanın yetkilisi sürekli bizi oyaladı. Sonunda da buradaki firma yetkilileri işyerini devredip gittiler. Defalarca firma yetkililerine ulaşmaya çalıştık bir türlü karşımızda muhatap bulamadık. Bizler alacağımız olan emeğimizin karşılığı bu paraları istiyoruz. 4 yıldır çektiğimiz çile kalmadı” dedi.

Öte yandan iddialara muhatap olan firma yetkililerinin görüşlerini almak istememize rağmen, firmanın 2 yıl önce başka bir şirkete bu yeri devretmesi yüzünden yetkililere ulaşılamadı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir