Dr. Aynur Dağdemir, Çanakkale’de Unutulmadı…

Dr. Aynur Dağdemir, Çanakkale’de Unutulmadı…
21 Kasım 2016

Samsun’da çalıştığı hastanede geçen yıl bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren 49 yaşındaki Op.Dr. Aynur Dağdemir, Çanakkale’de anıldı.

Çanakkale Devlet Hastanesi önünde bugün gerçekleşen anma töreninde, Dr. Aynur Dağdemir’i unutmayan meslektaşları ayrıca kadına yönelik şiddeti ve salı günü mecliste görüşülecek “cinsel istismar” suçlarına ilişkin kanun önergesini kınadı. Dr. Aynur Dağdemir’in cesaretini asla unutmayacaklarını belirten Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy; “Dağdemir, Hastanede birlikte çalıştığı sağlık çalışanını eşinin şiddetinden korumak isterken öldürüldü. O hekimliği, insanlığı,cesareti ve duyarlılığı ile hepimize örnek oldu. İnsanları yalnızca hastalıklardan değil, yaşamı yok eden,beden bütünlüğünü tehdit eden şiddete karşı korurken,kendi yaşamını ortaya koyarak verdiği mücadele ile hep aklımızda ve yüreğimizde olacak” dedi.
1
Kadınlar Dayanışmasız Bırakıldı

Dağdemir’in öldürüldüğü yıl yaşanan kadın şiddeti gerçeğini de göz önüne seren Erensoy; “2015 yılında toplam 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evliydi. Ve %14’ü yaşamında bir kere evlilik yapmıştı. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak isterken, 130 kadın ise kendi hayatına dair bedensel, toplumsal ya da ekonomik bir başka hakkını kullanmak isterken öldürüldü. 24 kadın ise başka kadını korumaya çalışırken öldürüldü. Her gün bir kadının öldürülmesi ve yüzlercesinin şiddete uğraması ve haklarını kullanamaması tesadüf değil. Binlerce yıldır süren erkek egemenliği kadınların hak ve demokrasi mücadelesi ile azalsa da hayatlarımızı etkilemeye devam ediyor. Siyasal iktidarın kadının eve, erkeğe bağımlılığını artıran politikaları kadını ikincileştiren söylemleri, kadına yönelik ayrımcılığı artırmakta ve kadınların eşit yurttaşlar olarak toplumda var olmasını engellemektedir. Her yıl öldürülen kadınların yüzde onu koruma altındayken öldürülmektedir. Kadınlar 1987 yılından bu yana mücadele ediyorlar. Bunun için dernek ve kurumlarını oluşturdular. Bu dernek ve kurumların bir bölümü OHAL kapsamında kapatıldı. Kadınlar, siyasi iktidar tarafından şiddete karşı dayanışmasız bırakıldılar. Bu durum kabul edilemez. Kadın kurumları derhal açılmalı ve etkinliklerine kaldığı yerden devam etmelidir” diye konuştu.
3
Toplum Vicdanını Yaralayan Önerge Geri Çekilmelidir

Son olarak tartışmalı “cinsel istismar” suçlarına ilişkin kanun önergesi hakkında konuşan Erensoy, saat 17.30’da İskele Meydanı’nda birçok kitlenin yer alacağı bir eylem yapılacağını duyurarak; “Getirilen önerge ile cinsel istismar suçunda cebir, hile, tehdit ve iradeyi etkileyen durumların aranması, 15 yaş altı cinsel istismarların cezasız kalacağı bir sürece kapı aralamaktadır. Getirilen önerge ile 15 yaş altı cinsel istismarda evlilik birlikteliği oluşmuşsa infazın ertelenmesi yolu açılmıştır. Henüz kendi kimlik yapılanması tamamlanmamış bir kız çocuğuna yüklenen eş olma, anne olma ve ev yönetme sorumluluğu depresyon, uyum bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, konversif bozukluk ve intihar girişimi gibi ruhsal sorunları beraberinde getirmektedir. Toplum vicdanını yaralayan ve yarın mecliste görüşülmeye başlanacak yasa önergesi geri çekilmelidir” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir