Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Gelibolu Yarımadası’nı Ziyaret Etti

22 Temmuz 2011

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’daki savaş alanlarını gezdi.

Türkiye ziyareti kapsamında dün akşam uçakla Çanakkale’ye gelen Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, sabah Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret gezdi. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’nın da bir kısmına katıldığı ziyarette Rehber Kenan Çelik’ten bölge hakkında bilgi alan Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Conkbayırı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Robert Zoellick, yakında Avustralya’ya gideceğini belirterek, “Çocuk yaşlarımdan itibaren burada olanlarla ilgili kitaplar okumuştum. Buraya ilk kez geliyorum. Burada araziyi görmek, stratejiyi anlamak benim için çok önemliydi. Burada ayrıca Avustralyalılar ile Türkler arasında dostluk, ilişki ve saygı da gelişti. Bu da Avustralya ve Türkiye halkı açısından çok önemli. Yakında Avustralya’ya yapacağım gezi öncesi burada bulunmak benim için de iyi oldu” dedi.

Zoellick, kendisinin Amerikalı olduğunu da belirterek, “Ben Amerikalıyım. Biz burada savaşmadık. O nedenle şanslıyız. Ama tabii ki Birinci Dünya Savaşı’ndan dolayı ABD ve Avustralya arasında bir bağ var. Özellikle batı cephesinde görev yapan Amerikan birlikleri, Avustralya’nın komutası altındaydı. O yüzden bu bizim 4 Temmuz Bağımsızlık Günümüzle de doğrudan bağlantılı. Bu nedenle bizler için çok önemli. Tabii ki ABD ve Türkiye’nin uzun yıllar süren NATO müttefikliğinden dolayı çok yakın ve güçlü bağları var. Bir anlamda, ‘ABD hem Türkiye ile hem de Avustralya ile çok iyi bir savaşçı olması nedeniyle iyi bir bağ kurdu’ diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaretinin ardından Kabatepe Tanıtma Merkezi önüne gelen Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’e günün anısına çeşitli hediyeler verdi. Kabatepe Tanıtma Merkezi’nden helikopterle Çanakkale Havaalanı’na gelen konuk başkan, uçakla bölgeden ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir