Dünya Üniversiteler Kongresi Çanakkale’de Yapılacak

16 Ağustos 2010

“Küresel sorunlar çerçevesinde üniversitelerin yeni hedef ve görevleri neler olmalı?” sorusuna yanıt arayacak olan kongre, 20-24 Ekim 2010 tarihleri arasında ÇOMÜ’de gerçekleştirilecek.

Hazırlıkları 3 yıl süren kongre için dünya çapındaki üniversiteler ile rektörler, öğretim üyeleri, politikacılar ve uluslararası sivil toplum örgütleri davet edildi.

Türkçe ve İngilizce olarak afişler bastırıldığını ve hazırlıkların son aşamasına gelindiğini söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, kongrede yaklaşık 400 civarında bildirinin yayınlanacağını belirtti ve şunları söyledi:

”Düzenlenen oturumlar aracılığıyla bütün ülkelerin sorunu haline gelen konuları tartışacağız. Kongrede, ‘Küresel Sorunlar Çerçevesinde Üniversitelerin Yeni Hedef ve Görevleri Neler Olmalıdır?? sorusuna yanıt arayacağız.”

İKİ BİN KATILIMCI BEKLENİYOR
Prof. Dr. Ali Akdemir, kongreye Avrupa, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Balkan ülkelerinden iki bin civarında yönetici, profesör ve öğretim üyesinin katılacağını söyledi.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA BİR İLK OLACAK
Çanakkale’nin dünya kenti olmaya aday olduğuna işaret eden Prof. Dr. Akdemir, kentin sahip olduğu değerlerin, coğrafyasının ve kültürel potansiyelinin çok yüksek olduğuna vurgu yaparak, ”Kongre, dünyanın uygar kenti olmak gibi bir vizyona sahip olan Çanakkale ile örtüşen bir şey olacak. Çanakkale ilini yönetenlerin de Çanakkale’yi markalaşmış bir dünya kenti ve kongre merkezi yapmak gibi hedefleri var. Böylesine üst düzey bir kongreyi Çanakkale’de yapmış olmak bizim için çok anlamlı. Üniversiteler Kongresi adına böyle bir etkinlik belki de dünyada ilk defa yapılıyor. Kuşkusuz benzer ve paralel etkinlikler yapılmıştır. Ama bana göre hem Türkiye?de, hem de dünyada bir ilk” diye konuştu.

[Kaynak: NTVMSNBC]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir