Ece Ayhan, Şiir ve Sinema Çanakkale’de Buluşuyor

22 Kasım 2012

Çanakkale’de yolları kesişen bir grup okurun oluşturduğu Ece Ayhan Sivil Girişimi, 1 Aralık 2012 Cumartesi günü, Çanakkale Yalı Hanı’nda “Ece Ayhan Şiir ve Sinema Buluşması” düzenliyor.

Issız bir uçta iktidarın karşısında ve dışında, sıkı, sivil, karaşın ve hakiki bir mülksüz olan; dili, şiiri, tarihi, müziği, sinemayı, etiği, felsefeyi, estetiği kurcalamak adına gerekirse bir yengeç gibi yan yana yürüyebilen bir etikçi, bir serbest şair, bir marjinal “uç beyi” olarak Ece Ayhan, aramızdan ayrılışının onuncu yılında da sadece şiiriyle değil düşünce iklimimize katkıları ve bıraktığı izlerle de farklı ve özel bir yere sahip. Ece Ayhan Sivil Girişimi bu izlerin peşini bu yıl sinema temasıyla sürüyor.

Ece Ayhan’ın sinema üzerine derinlikli düşünen, eleştirel bir farkındalıkla yazan, sinema ve şiir arasında ilgiyi/ilişkiyi yoklayan, şiir-sinemanın özelliklerine, sıkı yönetmenlerin ozanlığına sık sık vurgu yapan bir serbest şair olmasından yola çıkılıyor. Ece Ayhan Sivil Girişimi hem Ece Ayhan’ın sinemayla ilgili geçmişine/düşündüklerine/yazdıklarına daha yakından bakabilmek, hem de Ece Ayhan okurlarıyla şiir/edebiyat ve sinema arasındaki ilişkiyi, hal ve gidişi tartışabilmek için tüm Ece Ayhan okurlarını 1 Aralık 2012 Cumartesi günü Çanakkale’ye davet ediyor.

Enis Rıza, Orhan Alkaya, Metin Üstündağ, Kubilay Ünsal, Ahmet Güngören ve Fırat Demir’in katılacağı bir günlük buluşma hakkında ayrıntılı bilgi www.eceayhan.com sitesinde.

Ece Ayhan Şiir ve Sinema Buluşması, Çanakkale Belediyesi, Yalı Hanı, Çanakkale İçinde, Düş Yola ve Hat Tattoo‘nun katkılarıyla gerçekleşiyor.

ECE AYHAN ŞİİR VE SİNEMA BULUŞMASI PROGRAMI

Yalı Han / Çanakkale
1 Aralık 2012 Cumartesi

13.00-13.15 Sunuş: Ece Ayhan Sivil Girişimi adına Semra Canbulat

13.15-14.15 I. OTURUM: Sinematek, Yeni Sinema, Genç Sinema…
sivil, karaşın ve mülksüz ve ıssız bir uçta:
“sinema çalışıyorum./ne yapayım sinema peşimi bırakmıyor.” e/a.
Moderatör: Ragıp Duran
Konuşmacılar : Enis Rıza, Kubilay Ünsal, Metin Üstündağ

14.15-14.30 Çanakkale Boğazı, tümüyle limanlık ya da çay-kahve arası,
“şiir şiirde kalmaz” e/a

14.30-15.00  sorular, yanıtlar, dipnotlar…
“etik soru sormaktır, sorgulamaktır.insana ait her şeyi” e/a

15.00-16.00 II.OTURUM: Sıkı Sinema-Sıkı Şiir…

nesnel karşılık, şiir-sinema, hal ve gidiş :
“sinemadaki dalgalar,okullar ve görüşler bir bakıma şiir akımlarıdır. itki şiirden gelsin gelmesin böyledir bu. sinema her şeyden önce bir dil ise, ki öyledir de. sıkı sinemada da çift anlamlılık aranır, aranmalıdır. deli olmak pahasına da olsa… hemen anlaşılmayabilirsin, göze alacaksın” e/a
Moderatör: Ragıp Duran
Konuşmacılar : Orhan Alkaya, Ahmet Güngören, Fırat Demir

16.00-16.15 : Bir aralık daha…
“hal ve gidişi sıfır olanlara, Çanakkaleli Melahat’a, değişik dil kullananlara ve “farkında olanlara” [güveniyorum]” e/a

16.15-16.45 : sorular, yanıtlar, dipnotlar…
“hiç birbirine çarpan kuş gördün mü havada?” e/a

16.45-17.30  genel değerlendirme yahut bir kolaj denemesi
“rüzgara iyi bakmak lazım. bugün beni seviyorlar ama, sırf rüzgardan. rüzgarlar nasıl esiyor ve ne zaman kesiliyor?” e/a

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir