Ece Bey Anıt Mezarı Restore Edildi

27 Haziran 2014

Gelibolu’nun Karainebeyli Köyü’nde tarihi yarım adaya hakim bir tepe üzerinde bulunan Ece Bey anıt mezarı İÇDAŞ tarafından restore edilerek ziyarete açıldı.

Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, 18. Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen, İstihkam Alay Komutanı Albay Aydın İmren, İÇDAŞ temsilcileri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri ve Karainebeyli köy halkının yoğun katılımında gerçekleşti.

Ece Bey’in anıt mezarına çiçek bırakılması ve saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Gelibolu Kaymakamı Kemal Nazlı “660 yıl önce Gazi Süleyman Paşa’nın emrinde bir komutan olarak tarihi Gelibolu yarımadasını fetheden Ece Bey, Ece Ovası’na ve Eceabat ilçesine adını vermiştir. Türk sancağını Avrupa topraklarına ilk taşıyan Türk beylerinden Ece Bey’in anıt mezarını ecdadımıza saygı ve sahiplenmeyle tarihi yarımadaya kazandıran İÇDAŞ ailesine, Bülend Engin’in şahsında şükranlarımı sunuyorum. Ece Bey anıt mezarının, genç neslimizin kahramanlarını tanımasına ve diğer bütün kahramanlarımızın bu şekilde sahiplenilmesine vesile olmasını istiyorum” dedi.

Tören konuşmalarının ardından Kaymakam Namık Kemal Nazlı ve Karainbeyli Köy Muhtarı İsmail Gürgen, İÇDAŞ temsilcisi Şehnaz Doğruyol’a şükran plaketi verdi. Açılış töreninde Ece Bey ve tarihi yarımadadaki şehitlerimiz hatırasına mevlidi şerif okundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir