Ece Bey, Mezarı Başında Anıldı

10 Haziran 2015

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Karainebeyli köyündeki Ece Bey türbesinde düzenlenen ilk program, Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve 2’nci Kolordu Komutanlığı’nı temsilen 18. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Albay Cem Sabutay’ın katılımıyla Ece Bey’in mezarına buket sunumu ile başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende günün önemini belirten konuşmayı Ece Bey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Engin Acarı yaptı. Acarı konuşmasında, “Yakup Ece olarak da bilinen Ece Bey, 1300 yılında Dobruca’dan Anadolu’ya dönerek Karesi Bey’in hizmetine girmiştir. Balıkesir ve Çanakkale yöresinde hüküm süren Anadolu Türk beyliklerinden Karesi Beyliği’nin büyük komutanlarındandır. Karesi Beyliği’nin Osmanlı Ordusu tarafından alınmasından sonra Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa ile birlikte savaşmıştır. Gazi Süleyman Paşa’nın emrinde bir komutan olan Ece Bey, 1354 yılında Süleyman Paşa ile birlikte Rumeli’ye geçmiş, Gelibolu’nun fethinde ve Rumeli’nin Türkleştirilmesinde etkin bir rol oynamıştır” dedi.
Konuşmadan sonra 2. Kolordu Komutanlığı’nın Bölge Bandosu tarafından marşlar çalındı. İlkokul 2. sınıf öğrencisi Oğuzhan Dal, şeflik yaparak bandoyu bir süre yönetti.Tören, Ece Bey ve tarihi yarımadadaki şehitler hatırasına mevlid-i şerif okunmasıyla sona erdi. Törene katılanlara pilav ve ayran ikram edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir