Eceabat – Kepez Arasında Yeni Arabalı Vapur Hattı Kuruldu

29 Mayıs 2009

Çanakkale?de adalar ile boğaz hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş, ağır tonajlı araçların şehir merkezinden geçişini önlemek amacıyla Eceabat-Kepez arasında yeni bir hat oluşturdu.

GESTAŞ Genel Müdürü Hasan Yürükçü, ?Conkbayırı? isimli deniz otobüsünde yaptığı basın toplantısında Eceabat ile Kepez iskelesi arasında yeni kurulan hat ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gelibolu ve Eceabat yönünden Çanakkale?ye gelen ağır tonajlı araçların şehir trafiğine olumsuz etki yapması üzerine böyle bir karar alındığını belirten Genel Müdür Hasan Yürükçü, ?Alınan karar gereği Kepez Limanı yetkilileri ile diğer ilgililer bir araya gelerek bugün anlaşmamızı imzaladık. Bu konuda da birkaç gündür arabalı vapurlarımızla Kepez limanındaki iskele ile Eceabat arasında deneme amaçlı sefer yapıp fizibilite çalışmasında bulunmuştuk. Bundan da olumlu sonuç aldık. Eceabat?tan Kepez iskelesine 30 dakikada ulaşan vapurlarımız geri dönüşte ise akıntının da etkisiyle bu seferleri 35 dakikada tamamladı. Deniz trafiğini de göz önüne alarak güvenli bir şekilde Eceabat ile Kepez Limanı arasındaki serlerimize 15 Haziran tarihinden itibaren başlayacağız. Eceabat iskelesinden saat başı kalkacak olan Çanakkale-Eceabat arasındaki seferlerin dışında buçuklu saatlerde de Kepez iskelesine iki arabalı vapur ile sefer yapacağız. Bu hatta ?Cemalettin Erem? ve ?Eceabat? isimli arabalı vapurlarımız görev yapacak. Sabah 08.30?da başlayacak seferlerimiz gece 24.00?e kadar devam edecek. 1 saat arayla yapılacak seferlerle ilgili tarifemiz ise kısa sürede belirlenerek açıklanacak. Araçların geçiş ücretlerinde ise bir değişiklik yapılmayacak. Sosyal sorumluluk projemiz kapsamında yapılacak bu yeni hat sayesinde Çanakkale il merkezine ağır tonajlı araçların girişi yasaklanmış olacak? dedi.

Gazetecilerin ?Fırtınalı havalarda Kepez Limanı ile Eceabat arasında sefer yapılamazsa ağır tonajlı araçlar Çanakkale yönüne mi gönderilecek? sorusuna da cevap veren Yürükçü, ?Bu konuda alınmış şuan karar yok. Bu konuda kararı verecek olman İl Trafik Komisyonudur. Ancak ağır tonajlı araçlar Eceabat iskelesinden Kepez?e gitmek üzere beklerken fırtına sebebiyle bu hatta vapur çalışmazsa Gelibolu istikametine yönlendirecekler. Şuan karar böyle? dedi.

Yapılan basın toplantısının ardınran basın mensupları yeni oluşturulan Kepez Limanı ile Eceabat iskelesine deniz otobüsü ile giderek yerinde incelemelerde bulundular.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • kösal
    29/05/2009 19:12

    Helal olsun size.İşte hizmet budur.Verilen söz böyle yerine getirilir.Şimdi de Kiltbahir motorları bu hatta çekilsin ve kilitbahir -Çanakkale arası sadece taksi taşımacılığı yapılsın ve rekabet ortamı doğsun.Bakalım ucuza nasıl taşıma yapılıyor.Motorlarda görsün.Helal olsun Gestaş ve çalışanlarına....!

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir