Eceabat ve Ayvacık’ta Tarihi Eser Operasyonu

04 Kasım 2008

Çanakkale?nin Eceabat ilçesi ile Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde gerekleştirilen operasyonda kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığına karıştığı iddia edilen kişiler hakkında yasal işlem yapıldı.

Edinilen bilgiye göre Eceabat ilçesinde İsmetpaşa Mahallesinde bulunan bir evde Çanakkale Savaşı?ndan kalma eserlerin olduğu ihbarını alan Jandarma ekipleri Cumhuriyet Savcılığı?nın talimatı ile burada arama yaptı. W.T.S, S.S, A.D isimli şahısların ev ve araçlarında yapılan aramada Çanakkale savaşlarında kalma 1 adet su matarası, 1 adet terazi, 1 adet eski tuğla taşı, 1 adet eski tencere, 1 adet ahşap saplı çan, 1 adet kırık şamdan , 1 adet köstekli saat, 2 adet yıldız şeklinde madalyon, 1 adet brove, 4 adet rom şişesi, 1 adet mühür ele geçirildi. Şüpheliler Cumhuriyet Savcılığının talimatı üzerine ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Öte yandan Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde ise M.E, S.C, İ. M, F.Ş.T, H.Y, S.Y isimli şahısların ellerinde bulunan tarihi eserleri satmak için müşteri aradıklarını öğrenen Jandarma ekipleri düzenledikleri operasyonda sanıklar ile birlikte üzerine el yazısıyla şekiller ve harfler yazılmış ceylan derisi 6 adet kitap şeklinde eski eser ve bu eserlerin kayıtlı olduğu 1 adet CD ile bir adet otomobil ele geçirdi. Şahıslar ifadelerinin alınmasının ardından Adliyeye sevk edildi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir