Eceabat’ta Organik Tarım Paneli Yapıldı

19 Nisan 2012

“Organik Tarımın yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün organize ettiği Organik Tarım Paneli 17 Nisan 2012 Salı günü Eceabat’ta yapıldı.

Panele Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım ve Organik Tarım Projesinde yer alan çok sayıda çiftçi katıldı.

Panelin açılışında bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım; Türk Tarımı ve Çanakkale tarımının ülke tarımı içindeki yerini tarımsal verilerle açıklayarak, tüketici talepleri doğrultusunda Organik Tarımın ülke genelinde geliştiğini, Çanakkale’nin de organik tarım konusunda son yıllarda alan, üretici sayısı ve ürün türü olarak büyük gelişmeler kaydettiğini, projenin Bakanlık genel bütçesi ve İl Özel İdare bütçesi tarafından desteklendiğini söyledi.

Panel başlamadan Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Mühendis Başak Egesel, “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi Projesi” konusunda katılımcılara bir sunu sundu. Daha sonra panele geçildi.

Panelde; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Dilek Anaç, Organik Tarımda Bitki Besleme İlkeleri, Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Canan Öztokat Kuzucu, Organik Tarımın Gelişimi ve Genel Kuralları, Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Ali Özpınar, Organik Tarımda Hastalık ve Zararlıların Yönetimi, Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Gülay Beşirli, Organik Tohumluk ve Organik Sebze Tarımı, CERES Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşundan Ümit Çevik de Organik Tarımda Kontrol ve Sertifikasyon Süreci konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Panel sonunda panelistlerin katılımcıların sorularını cevaplandırmasıyla panel sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir