Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları Ödül Töreni Yapıldı

Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları Ödül Töreni Yapıldı
16 Nisan 2013

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları Toplam Kalite Yönetimi Ödül Töreni Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Ödül törenine Vali Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş ile il protokolü, kurum, kuruluş temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisine geçildi.

Müzik dinletisinden sonra Vali Güngör Azim Tuna yaptığı konuşmada;

“Günümüzün çağdaş bir yönetim felsefesi olan toplam kalite yönetimi, sadece bir kalite güvencesi değildir ve diğer kalite kavramlarıyla karıştırılmamalıdır. Eğitimde verimliliğin artırılması ve amaçların gerçekleştirilmesinde toplam kalite yönetimi önemli bir yer tutmaktadır.
Toplam Kalite Yönetimi, çevre ile iletişim ve etkileşim içerisinde, çevrenin ihtiyaçlarını takip eden, okulu etkileyen unsurları dengede tutan, değişime açık, okul içerisinde öğretmen, öğrenci ve personel arasında ahengi sağlayan, iyi ilişkiler kuran, demokratik, hoşgörülü, anlayışlı, eldeki kaynakları rasyonel kullanan bir yönetim felsefesidir. Toplam kalite yönetimi insan odaklı bir yönetim anlayışıdır. Toplam kalite yönetimi, en üst düzey personelden en alt personele kadar tüm çalışanları kapsar.
Üst yönetimin liderliğinde takım ruhu oluşturmalı ve işler takım halinde yapılmalıdır. Toplam kaliteyi gerçekleştirebilmek için önce insan, yani bireyin kalitesinin yükseltilmesi gerekir. Toplam kalite yönetiminde işin ilk seferinde doğru yapılması ve hata ortaya çıkmadan önlenmesi çok önemlidir. Yani TKY modelinin temelinde “hataları ayıklamak” yerine “hata yapmamak” yaklaşımı vardır. Bunun için kişilere motivasyonlarını, bilgi ve becerilerini yükseltici eğitim verilmelidir. Kalite geliştirme, eğitim süreci içindeki bütün faaliyetlerin sürekli iyileştirilmesini gerektirir. Bu sebeple eğitim kurumlarımızda kaliteyi yükseltmek amacıyla sürekli ölçüm ve raporlama yapmak esastır. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı Toplam Kalite Yönetimi Ödül sürecine başvuru yapan okul sayımız her yıl giderek artmaktadır. Eğitimde toplam kalite yönetimi anlayışını benimseyerek, bunu bir yaşam biçimine dönüştüren siz okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim”

dedi.

Dereceye Giren Okullar

OKUL/KURUM KATEGORİSİ
1. Yenice Akçakoyun Yatılı Bölge Ortaokulu
2. Çan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
3. Çan Terzialan İlkokulu

EKİP KATEGORİSİ
1. Çan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Seyyahları Ekibi
Yenice Akçakoyun Yatılı Bölge Ortaokulu Umut Işığı Ekibi
2. Yenice Kaklım Ortaokulu Dilbazlar Ekibi
Merkez Atatürk Anaokulu Hayaller Gerçek Olsun Ekibi
3. Merkez Özlem Kayalı İlkokulu Kelebek Kozası Ekibi

Kurum ve Ekip kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş il değerlendirmesinde dereceye giren okulları birer dizüstü bilgisayar ve katılım belgeleri ile ödüllendirdi. TKY ödül sürecine katılım sağlayan tüm okul ve ekipte görev alan öğretmenler de katılım belgesi ile ödüllendirildiler.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir