Ekim Geçidi Sergisi’nin 12’ncisi Açıldı

30 Ekim 2013

29 Ekim Haftası dolayısıyla Modern Sanatlar Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı, Ressam Gülsün Erbil’in 2001 yılında başlattığı, “Ekim Geçidi” adlı disiplinler arası karma serginin 12’ncisi, Çimenlik Kalesi’ndeki Deniz Müzesi’nde törenle açıldı.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Çanakkale Deniz Müzesi katkılarıyla gerçekleşen sergiye bu yıl Çanakkale’den, Ankara’dan İstanbul’dan, Bursa’dan Sakarya’dan Mersin’den, Almanya’dan, Pakistan’dan yetmiş sanatçı katıldı.

Geleneksel hale gelen ve ülke çapındaki diğer yirmi şehirde eş zamanlı açılan Ekim Geçidi Sergilerinin Çanakkale’de bu yıl üçüncüsü açılırken serginin organizasyonunu ÇOMÜ GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Halide Okumuş gerçekleştirdi.

Sergi açılışına katılan protokol mensuplarına eserler hakkında bilgiler veren Okumuş, Ekim Geçidi sergilerinin, Cumhuriyet’e ve Atatürk’e saygı niteliği taşıdığını ifade ederek serginin her türlü sanatçıya ve disipline açık olduğunu belirtti. Sergide eserleri yer alan yetmiş sanatçının yaklaşık yarısının ÇOMÜ’lü olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Okumuş, Ekim Geçidi’nde, resim, seramik, grafik, tekstil, çini ve fotoğraf dallarındaki eserlerin sergilendiğini kaydetti.

ÇOMÜ’yü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gülendam’ın iştirak ettiği serginin açılış törenine Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu’nun yanı sıra akademisyenler ve Çanakkale halkı katıldı.

Ekim Geçidi Sergisi, 28 Kasım 2013 tarihine kadar Çimenlik Kalesi Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.

comu.edu.tr

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir