Eko-Kadın Buluşması Çanakkale’de Gerçekleşti

09 Ekim 2013

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi (ÇAYEK) işbirliği ile 5-6 Ekim tarihlerinde Çanakkale’de “Eko-Kadın Eğitimi” gerçekleştirildi.

Çanakkale’de yaşayan ve doğa ile uyumlu yaşam konusuna ilgi duyan 35 kadının katıldığı eğitimde kadınlar tüketim alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesinden, alternatif tıp yöntemlerine, günlük yaşamlarında uygulayabilecekleri pratik bilgilere kadar pek çok konuda bilgi sahibi olup, sohbet etme olanağı yakaladı.

Buğday Ekolojik Yaşam Derneği eğitmenlerinin yanı sıra, Çanakkale’de sürdürdükleri yaşam pratiklerinde ekolojik bakış açısını temel alan kadın eğitmenlerin de bilgi ve deneyimlerini paylaştığı eğitime Pan Görsel Sanatlar Atölyesi ev sahipliği yaptı.

Ekolojik yaşamın temellerinin anlatılması ile başlayan eğitimde, tüketim alışkanlıklarımızın doğaya olumsuz etkileri, ihtiyaçların yeniden belirlenmesi, tüketici değil türetici olmanın yolları üzerine paylaşımlar yapıldı. İki günlük eğitimin sonunda katılımcı kadınlar, evde kendi temizlik ve kozmetik malzemelerini yapmayı, geleneksel saklama yöntemlerini, alternatif doğal tıp prensiplerini, kompost tekniklerini öğrendi.

ÇAYEK (Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi) Hakkında
Çanakkale’de ekolojik farkındalığı artırmayı, sağlıklı gerçek gıdaya ulaşmayı ve köy-kent bağını tekrar kurmayı hedefleyen, gıdanın en az yolu kat ederek sofralarımıza ulaşması gerektiğine inanan kişilerin bir araya gelerek gönüllülük prensipleri ile kurduğu bir inisiyatif. ÇAYEK’e facebook sayfasından,www.cayek.org web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Hakkında
Merkezi İstanbul’da olan, yönetim kademesinin büyük bölümünün Çanakkale Küçükkuyu’da yerleşik olduğu, 20 yıla yakın süredir ülkemizde ekolojik farkındalığı artırmak ve doğa ile uyumlu yaşamlar kurgulanabilmesi için eğitimler, kampanyalar düzenleyen, ekolojik Pazar çalışmaları olan bir dernektir. Detaylı bilgi için www.bugday.org sitesini ziyaret edebilir, derneğe üye olarak aktivitelerden, kampanya ve eğitimlerden haberdar olabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir