Kendi İmkanlarıyla Artezyen Kuyusu Açıyor

Kendi İmkanlarıyla Artezyen Kuyusu Açıyor
19 Kasım 2009

Çanakkale?nin Çan ilçesine bağlı Çomaklı köyünde yaşamını sürdüren Ümit Arıcı, bahçesinde ürettiği ürünleri sulayabilmek için kendi imkanları ile artezyen kuyusu açtı.

Geçimini çiftçilikle sağlayan evli ve bir çocuk babası 34 yaşındaki Ümit Arıcı, yaklaşık 45 gün önce başladığı kazı çalışmasından umutlu olduğunu belirterek, ?Ürünlerimi sulamak için büyük sıkıntı yaşıyordum. Sonunda kendim elerimle bu artezyen kuyusunu açmak istedim. Kazı öncesi yaptığım araştırmalarda 11 metrede su bulacağını öğrendim. Şuan 25 santimetre çap ve 9,5 metre derinlikte süren çalışma sonucu nemli toprağa ulaşmayı başardım. Önümüzdeki birkaç gün içinde suya ulaşacağım. Köyümüzün bütün su ihtiyacını karşılayan Tüloluk, diğer su kaynaklarına göre tersine işliyor. Normalde yazın kuruyup kışın çağlayan su kaynakları bizim köyümüzde kışın kuruyup yazın çoğalıyor. Bende kış aylarında susuz kalmamak için son çare olarak kendi artezyen kuyumu kazmaya karar verdim. Bu kuyuyu açarken de her türlü araç gereci kullandım? dedi.

İHA

Yorumlar...
  • maksut
    17/11/2011 02:28

    sevgili umit on metredensonra su oldugunu soyluyorsun suyu bulunca muafal bir pvc boruynan inebilirsin ve suyu buldukdan sonra en45 metredaha es yoksa yazinsu kurur 15/16 metreden sonra filitre yanidelikli boru at 3 metre ve esmeborusunu cikar yalniz su motoru 7/8 metreden su cekiyor buderilige dalgic pompa atmalisin .Suan Bende su acmak icin ugrasiyorum bende 10 uncumetredeyim vedaha7 metre esmem lazim saygilar.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir