Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Emekli Öğretmenler Köyde Çiftlik Kurdu

Emekli Öğretmenler Köyde Çiftlik Kurdu

Çanakkale’de bir çiftlik kuran emekli öğretmenler, organik sebze yetiştirmeye başladı.

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Bostandere köyü sınırları içindeki çiftliğe 350 meyve fidanı dikerek işe başlayan emekli öğretmenler, kendi el emeklerini de katıp 30 metrekarelik bir bağ evi kurdu. Öğretmenler, içinde geleneksel fırın ve oturma yerleri bulunan, aynı zamanda eşya deposu olarak da kullanılan 40 metrekarelik bir kapalı alan inşa ederek aynı alanda organik mevsimlik sebze de yetiştirmeye başladı.
Meyvecilik geleneği bulunmayan ilçedeki Ali Hamza Çiftliği meraklıların ziyaret akınına uğrarken, çevrede yaşayan diğer vatandaşlara da örnek teşkil etti. Çiftliğin kurulmasının ardından aynı bölgede15’e yakın kişinin de yeni fidanlıklar kurduğunu belirten aynı zamanda yazar ve şair de olan emekli öğretmen Hamza Yıldız, yıllardır gerçekleşmesini hayal ettiği çiftliği, emekliğinin hemen ardından 2007 yılında kurarak faaliyete geçirdiğini belirterek, “Emeklilikte de üretici olunabileceğini, doğa ve toprakla iç içe huzurlu bir hayat sürdürmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu herkese göstermek için böyle bir yer kurdum. Çiftlikte üretilen sebzelerin tamamı da organik olarak üretiliyor. Biz bunu kendi ihtiyacımız için üretiyoruz. Sadece hayvansal gübre kullandığımız için ürettiğimiz, biber, patlıcan ve diğer sebzelerin tadına doyum olmuyor” dedi.
10 dönüm arazisi bulunan çiftlikte emeklilerin dinlenme saatlerinde faydalandıkları bir kütüphaneleri de mevcut. Emekli öğretmenler, çiftliğin ilk hasadını da yapmaya hazırlanıyor.

İHA

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir