En 1. Uluslararası Geleneksel Çanakkale Troia Şeffaf Beygir Film Şenliği

21 Haziran 2011

Çanakkale’de “Şeffaf Beygir Troia Film Şenliği” 18-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılacak.

Yalı Hanı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Şenlik Komitesi üyeleri Başol Özyayla, Mimar İsmail Erten ve Çanakkale Bilim, Sanat, Kültür Etkinlikleri Derneği (ÇABİSAD) Başkanı Saim Yavuz şenlik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’de sinemaseverlere şenlik yaşatacaklarını belirten Yavuz, il merkezinde belirlenen mahallelerde gösterime girecek filmleri, yönetmen, yapımcı ve oyuncuların halkla birlikte izleyeceğini ifade ederek, “18- 24 Temmuz günleri arasında düzenlenecek şenliğin adını, “En 1. Uluslararası Geleneksel Çanakkale Troia Şeffaf Beygir Film Şenliği” olarak değiştirdik. Amacımız her yıl aynı heyecan içinde yapılacak şenliği markalaştırmak. Bu sebeple “En 1.” ifadesini özellikle kullandık” dedi.

Başol Özyayla ise şenlikte yönetmenliğini Handan İpekçi’nin yaptığı, Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Celile Toyon, Deniz Deha Lostar, Ragıp Savaş, Meral Okay, Settar Tanrıöğen’in oynadığı “Çınar Ağacı” başta olmak üzere, Murat Şeker’in “Çakallarla Dans”, Hakan Algül’ün “Eyyvah Eyvah-2”, Selim Demirdelen’in yönetmenliğini yaptığı “Kavşak” gibi izlenme rekoru kıran onlarca filmin gösterileceğini belirterek, “Şenliğimiz sürpriz konukların oluşturacağı kortej yürüyüşü ile start alacak. Saat kulesi meydanından Yalı caddesi takip edilerek, Yalı hanına ulaşacak ünlü isimlerin yer alacağı kortejle etkinliklerimiz başlayacak” dedi.

Mimar İsmail Erten de gala gecesi ve şenlik kortej yürüyüşü için, Çanakkale’ye ünlü yıldızların geleceğini ifade ederek, “Bu isimler arasında, Mesut Akusta, Turgut Yasalar, Şevket Çoruh, Erdal Tosun, Erkan Can, Olgun Şimşek, Cemal Şan, Murat Şeker, İştar Gökseven, Vildan Atasever, Berrak Tüzünataç, Nejat İşler, Aytaç Arman, Yüksel Arıcı, Menderes Samancılar, Güven Kıraç, Handan İpekçi, Nur Sürer, Hakan Bilgin, Settar Tanrıöğen, Ali Sürmeli ve Tuncel Kurtiz yer alacak” dedi.

Kentin yedi noktasında (Özgürlük parkı, Amfi tiyatro, Tahta Atın önündeki basket sahasında, Osnabrück Parkında, Türkmenin Kahvesinin önündeki yeşillikte, İsmetpaşa mahallesi Muhtarlığının yanında ve Yalı Hanında olmak üzere yedi noktada) filmler gösterime sunulacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir