“En İyi Köy” Projesinin İlki Çanakkale’de Kurulacak

Onur Özer
21/10/2015
21 Ekim 2015

Biz kalabalıktan, trafik çilesinden, yapay, GDO’lu gıdalardan, her türlü çevre kirliliğinden bıkan insanlar bir araya geldik ve bir köy kuruyoruz. Çocuklarımızı suni gübre ve tarım ilaçlarıyla zehirlenmemiş bir toprakta, sadece yerel ve doğal tohumların ekildiği, üretim aşamasında hiç bir kimyasalın kullanılmadığı, Doğal Tarım Yöntemi’yle yetişecek sebze ve tahıllarla, yerli fidan ve gerçek meyvelerle beslemek istiyoruz. Geleneksel hayvancılık yapılan, dağda, merada otlayan inek ve keçilerin sütü içilecek, gezen tavukların yumurtaları yenecek, peyniri, yoğurdu, tereyağı geleneksel yöntemlerle yapılacak. Güneş panelleri ile kendi elektriğini kendi üretecek, suyunu en temiz pınarlardan sağlayacak bir köy. Denizden ve dereden en temiz balığı sağlayacak, bahçede otlayan tavukların yumurtası yenecek bir köy. Proje şekillenmeye başladı ve hızla ilerliyor. Sizlerin öneri ve tekliflerini de değerlendireceğiz, düşünceleriniz bizim için çok değerli. Biz ortak satın almanın yarattığı maliyet avantajını ve birlik olmanın verdiği gücü kullanmak için kooperatif kuruyoruz. Projemiz kar amacı gütmeyen bir pilot projedir.

İlk Köy İçin İlk Toplantı…
Bu sözlerle ifade ediyorlar projelerini… Kurmayı planladıkları 100 farklı köyden ilki Çanakkale’de kurulacak. Yeri henüz netleşmemiş; ilk toplantılarını geçtiğimiz pazar günü, 18 Ekim’de İstanbul’da birçok üyesinin katılımıyla yapmışlar:

Toplantıda ilk köy için şu ana kadar neler yaptığımızı anlattık. Üyelerimizin görüş ve düşüncelerini dinledik. Öğrendiklerimizi aktardık. Toplantı sonunda atacağımız adımların daha sağlam, daha hızlı olması açısından ve kooperatif kurulması için de 7 kurucu üye ve 7 yedek üye olmak üzere 14 kişi belirledik. Bundan sonraki süreçte bu üyelerle beraber önceden belirlemiş olduğumuz alternatif yerler hakkında tekrar bir çalışma yaparak, köy yerini netleştirip faaliyetlere en kısa zamanda başlayacağız.

Ayrıntılı bilgi için: eniyikoy.com

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir