Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali İçin Siemens ile Anlaştı

Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali İçin Siemens ile Anlaştı
03 Nisan 2009

Sabancı-Verbund ortaklığı olan Enerjisa’nın, Çanakkale’nin Ezine İlçesi’ne bağlı Mahmudiye beldesinde gerçekleştirilecek olan 30 MW kurulu gücündeki Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali’nin anahtar teslim yapımı için Siemens AG ve Siemens A.Ş. konsorsiyumunu tercih ettiği bildirildi.

Yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında önemli bir adım atan Enerjisa, 2010 yılında hizmete sokacağı Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali ile yılda 90 GWh enerji üretecek ve karbon salınımını 50 bin ton azaltarak, çevrenin korunmasına katkıda bulunacak.

Enerjisa’nın 2015 yılına kadar 5 bin MW’a ulaşma hedefinde 185 MW’lık payı olan rüzgar enerjisinin ilk adımı olan Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali anlaşması kapsamında santral inşaatına 2009 sonunda başlanması ve 2010 yılı ortasında hizmete alınması hedefleniyor.

Yaklaşık 37 milyon Euro değerindeki yatırımla gerçekleştirilecek Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santralı’nın rüzgar türbinleri 101 metrelik kanat çapıyla bir futbol sahasının iki katına eşit büyüklüğü ile Türkiye’deki en büyük kanat çapına sahip olacak.

Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali’nin imza töreni Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, Verbund Yürütme Kurulu Üyesi Christian Kern, Enerjisa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernhard Raberger, Siemens AG Başkan ve CEO’su Peter Löscher, Siemens AG Enerji Sektörü CEO’su Wolfgang Dehen ve Siemens A.Ş. CEO’su Hüseyin Geliş’in katılımları ile gerçekleştirildi.

Sabancı Holding CEO’su Dördüncü, “Enerji, Sabancı Topluluğu’nun en önemli büyüme alanlarından biridir ve Enerjisa bu sektörün öncüsü ve lideri olma yolunda emin adımlarla yürümektedir. Global kriz ortamında yatırımlarımıza ara vermeden devam etmemiz, enerji sektöründeki kararlılığımızın en önemli göstergesi olduğu gibi, aynı zamanda Türkiye ve Türk enerji sektörünün geleceği adına atılmış çok önemli adımlardır” dedi.

Siemens AG Başkan ve CEO’su Peter Löscher de, Siemens’in Türkiye’de 150 yılı aşkın köklü bir geçmişi olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu ve Siemens olarak yatırımlara aralıksız devam edeceklerini ifade etti. Bunun en açık göstergesinin Gebze’de faaliyete giren yeni Siemens Tesisleri olduğunu belirten Löscher, Enerjisa ile yapılan işbirliğinin yeni yatırımların artmasına önemli bir zemin teşkil ettiğini ifade etti.

Ekonominin zor zamanlarında enerji geleceği için akıllı çözümlere odaklanmanın gerekli olduğunu belirten Verbund Yürütme Kurulu Üyesi Christian Kern, “Bu doğrultuda Çanakkale Rüzgar Santralı yapılan öncü bir projedir. Verbund, Avrupa’nın çevre dostu enerji üreticilerinden biridir. Çanakkale Rüzgar Santralı da çevre dostu konumumuzu büyütmek anlamında önemli bir adımdır. Verbund yenilenebilir enerji alanında güçlü bir stratejiye sahiptir ve Enerjisa’yı bu alandaki gelişiminde desteklemeye hazırdır” dedi.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, 2015 yılında en az 5 bin MW kurulu güç ile liderliği hedefleyen Enerjisa’nın portföyünde hidroelektrik santraller haricindeki yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüzde 10 civarında olacağını vurguladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir enerji ve çevrenin korunması hedeflerine olduğu kadar elektrik arz güvenliğine de katkı sağladığının altını çizen Hakman, “Siemens ile gerçekleştireceğimiz Çanakkale Rüzgar Santralı, rüzgar
yatırımlarımızın ilk adımını oluşturuyor. 2010 yılında hizmete girecek santralımız ile karbon salınımını yılda 50 bin ton azaltarak, çevre dostu yaklaşımımızı bir kez daha ortaya koymuş olacağız” dedi.

Siemens AG Enerji Sektörü CEO’su Wolfgang Dehen ise, Türkiye’nin enerji sektörü ve rüzgar enerjisi alanında ciddi büyüme kaydedeceğini belirterek, yapılan anlaşmanın Siemens açısından pek çok ilki barındırdığını belirtti. Dehen, Enerjisa ile yapılan anlaşmanın Siemens dünyasında ilk uzun süreli servis konseptine sahip olmasının yanı sıra Kuzey Avrupa dışında ilk anahtar teslim proje olduğunu da ifade etti.

İHA

Yorumlar...
  • Kemal
    30/10/2011 14:51

    Aferin Sabancı Grubu'na, Türkiye bu kadar rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kayakları varken bu alanlara şimdiye kadar yatırım yapılmamış olması büyük bir kayıp. Nükleer teknoloji yerine bu tür bedava kaynaklardan faydalanmak bence çok daha akılcı bir yaklaşım. Sabancı Grubu'nu bu konuda gerçekten kutluyorum ve yenilenebilir enerji kaynaklara yatırımını canı gönülden destekliyorum. Teşekkürler.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir